Hned devět vín získalo na IceWine de Monde velkou zlatou medaili. Foto: Jiří Holobrádek

V soutěži ledových vín v Lednici uspěla vína z Krumvíře, Valtic i Kanady

LEDNICE – Velké zlaté medaile si ze  4. ročníku Mezinárodní soutěže ledových, slámových a ostatních sladkých vín IceWine du Monde 2014 odneslo hned devět soutěžních vzorků. Nejvyššího počtu bodů dosáhla vína z kanadského vinařství Peller Estates Winery, z Vinařství Josef Valihrach a z Vinných sklepů Valtice. Soutěž pořádala Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV).

Odborné degustace přihlášených vzorků vín probíhaly v prostorách zámku Lednice na Moravě během pátku a soboty. Celkem 20 degustátorů z osmi zemí ochutnalo postupně 69 vzorků vín, které soutěžily v kategoriích ledových vín, slámových vín, výběrů z bobulí a cibéb a v kategorii ostatních sladkých vín.

Nejsilnější konkurence byla v kategorii ledových vín, v níž soutěžilo 38 vzorků. Hodnocení 93,25 bodů ze stobodové hodnotící škály obdržela shodně vína od kanadského výrobce Peller Estates Winery – Peller Estates Oak Aged IceWine (ročník 2013) a Ryzlink rýnská (ročník 2001) z Vinařství Josef Valihrach. Velká zlatá medaile určená vzorkům s 92 a více body neunikla ani výrobcům Znovín Znojmo (dva Ryzlinky rýnské), slovenskému výrobci Terra Parna/Zenagro (Alibernet – páty rádek), kanadské vinařství bodovalo i s vínem Peller Estates Riesling Icewine z roku 2012. Zlaté medaile si v kategorii ledových vín rozdělilo šest soutěžních vzorků.

V kategorii slámových vín byly přiděleny tři zlaté medaile, nejvyššího bodového ohodnocení dosáhla Pálava z vinařství PPS AGRO Strachotín.

V kategorii výběrů z bobulí a výběrů z cibéb byly uděleny tři velké zlaté medaile. Nejvyššího počtu bodů dosáhl Muškát moravský z Vinných sklepů Valtice (93, 25 bodů), dvě velké zlaté medaile putovaly do německého vinařství Becker-Das Weingut (vzorky Ortega z let 2008 a 2011.

V kategorii ostatních sladkých vín byla udělena jedna stříbrná medaile.

Pro návštěvníky IceWine du Monde 2014 byl v sobotu a v neděli připraven bohatý doprovodný Open Air Festival.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …