V sobotu budou koulet kola z Lednice do Brna

LEDNICE (juh) – Jedinečný závod a rekonstrukce běhu legendárního koláře Jiřího Birka, dle jedné z nejznámějších brněnských pověstí se uskuteční už tuto sobotu.

Tříčlenná družstva budou opět koulet loukoťová kola od žebřiňáku malebnou krajinou jižní Moravy na trase dlouhé 67 km. Celá akce se nese ve sportovně – recesistickém pojetí. Pořadatelem celé akce je Klub českých turistů Kudrna Brno (KUDRNA = Kamarádství Úsměv Dobrodružství Recese Nápady Atd.).  Nejde tedy jen o to trasu co nejrychleji urazit, ale především si celý den užít v duchu recese.

Celý závod odstartuje tradičně v Lednici – symbolickým přeřezáním špalku. Pak už závodníci, kteří přijíždějí z celé České republiky i ze zahraničí, zamíří do lednického parku, aby na trase minuli nejznámější památky LVA – minaret a lednický zámek. Prostor zámeckých zahrad dává závodníkům možnost sžít se s loukoťovým kolem, které váží skoro 13 kilogramů. Mají také možnost prezentovat největší skupině diváků svoje pojetí recese .. všemožnými  kostýmy, oblečky a cyklostroji.

Po dobu, kdy jsou závodníci na trati, bude probíhat v Lednici a následně v Brně doprovodný program, který zaujme širokou veřejnost. Závod pro účastníky končí symbolicky – dotknutím se původního kola Jiřího Birka, které společně s krokodýlem odedávna visí v průjezdu na Staré radnici v Brně. První běžci trasu zvládnou trasu v neskutečném čase pod 4 hodiny. Ostatní týmy mají čas do západu slunce za městské hradby.

Pro rok 2015 došlo k dílčím změnám, z nichž nejviditelnější je změna termínu z tradiční první říjnové soboty na 25. dubna. Pořadatelé věří, že tato změna bude ku prospěchu všech zúčastněných a dá možnost jak závodníkům, tak organizátorům načerpat energii z jarního slunce.

Změny proběhnou i v doprovodném programu, který bude více zaměřen na cestování a zážitky, které doplní vystoupení hudebních kapel.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Stalo se v uplynulých dnech

BŘECLAV (11.7.2024) – Jeden z asistentů prevence kriminality si při večerní kontrole centra všiml muže, …