V podzemí zámku je vinařská expozice

LEDNICE (juh) – Zámek Lednice nabízí od letošní turistické sezony také expozici vinařství. Ta se nachází v umělé jeskyni pod zámkem,

Umělá krápníková jeskyně (grotta) byla vybudovaná v poslední třetině 17. století  v podzemí zámku a je v ní instalovaná výstava strašidel, čertů, rarachů a dalších pohádkových bytostí. Uměle vytvořené krápníky v těchto prostorách jsou zhotoveny štukovou technikou nanesenou na kostry a jádra z dřevěného uhlí, dubové špalíčky nebo rákos.

Nyní zde můžete vidětr i několik historických nástrojů užívaných ve vinohradnictví a vinařství a také archiv zrajících sektů. Novinka vznikla na popud firmy Vinařství Lednice Annovino (dříve Vinařství Chateau Lednice) a předpokládá se, že exponátů v expozici bude přibývat, protože od myšlenky k realizaci uběhly pouze tři měsíce.

Kastelánka lednického zámku Ivana Holásková při otevření nové expozice uvedla, že Lednice byla reprezentačním sídlem knížat z Lichtenštejna a místem velkolepých slavností, na kterých nemohlo chybět víno: „Jak příruční archiv vín sloužila právě atraktivní grotta, kde se podávala nejlepší vína z lichtenštejnských vinic. A nyní se tam vína, díky expozici o vinařství a zrajícím sektům vrátila.“

Role kmotra nové expozice se ujal legendární český baletní mistr Vlastimil Harapes, který ji také otevřel symbolickým klíčem.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

5. ročník OZVĚNY BŘECLAVSKÉHO ROCKU je za námi

BŘECLAV / DK Delta/ 31. 10. 2015 – proběhly 5. Ozvěny břeclavského rocku foto: Jaroslav …