il.foto zpravodajmikulov.cz

V MIKULOVĚ ZAČALA ROZSÁHLÁ REVITALIZACE ZELENĚ

Mikulov – Již na začátku letošního roku jsme informovali o tom, že bude v Mikulově probíhat rozsáhlá revitalizace stávající zeleně. V listopadu, v botanicky nejvhodnějším období pro výsadbu, se tak právě děje. „V rámci revitalizace jsou vykácené stromy i keře hned nahrazeny novými výsadbami. Bude regenerováno stromořadí o celkové délce dva tisíce devět set metrů a vysázeno tak čtyři sta sedmdesát osm dřevin,“ řekla Jana Škrobianová z odboru rozvoje a živnostenského podnikání Městského úřadu Mikulov. Vše musí být podle jejího sdělení hotové do konce listopadu.

Veškerému kácení dřevin předcházelo nejenom správní řízení, ale především rozsáhlý projekt, který kompletně vyhodnotil ozelenění města. „Někomu se může zdát, že jsou káceny i zdánlivě zdravé stromy. Ale projektantka zde vycházela z prognózy, že strom bude za pět až deset let ve špatném stavu, a proto je správné ho již nyní nahradit. Je lepší starat se o zdravý strom než o nemocný,“ řekla místostarostka Marie Leskovjanová.

Radikální revitalizace zeleně může v některých spoluobčanech vyvolávat řadu otázek i nesouhlas s akcí. Podobnou vlnou si před několika lety procházely nedaleké Valtice, když se tam mj. vykácela hlavní alej. „Tehdy byl za to projektant a vlastně i město hodně kritizováno, ale čas ukázal, že to byla správná volba. I my chceme jít radikální cestou. Vždyť ozelenění města měla ve svých volebních programech i řada stran a všem nám jde společně o to, aby byl Mikulov krásnější,“ doplnila místostarostka.

Projekt „Revitalizace zeleně v Mikulově“ se realizuje díky dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Provádí ho firma Petra Vykruta ze zahradní služby Ostrava-Hrabůvka. Dřevo, které firma vytěží, odkupuje od města a tím se snižují náklady na zakázku. Celkově tedy ozelenění města přijde na 2,8 milionů korun.

Projektovou dokumentaci si mohou zájemci prohlédnout na odboru rozvoje a živnostenského podnikání u Jany Škrobianové nebo na odboru stavebním a životního prostředí u Jana Hluchého.

js

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …