Lednický starosta Libor Kabát ukazuje, kde bude stát lázeňská kolonáda. Foto: Jaroslav Švach

V Lednici se významně investuje, ale s problémy

LEDNICE – Jak se daří realizovat projekty v lázeňské obci Lednice jsme se zeptali starosty Libora Kabáta.

V Lednici probíhají velké investiční akce, ale zdá se, že o nich není dost informací?
Mám dojem, že pokud se o nás nepíše, znamená to spíše, že se nic mimořádného neděje. Připadá mi, že poslední dobou zajímají média především problémy, a když se zrovna nic tohoto druhu neobjeví, tak se alespoň najde nějaká místní „opozice“, která to, o čem se píše nebo mluví, náležitě očerní. Když zmíníte nějaký úspěch, objeví se vzápětí některý okresní psychopat, který všemu rozumí daleko lépe a vše patřičně okomentuje. Možná se mýlím, ale mám pocit, že byla doba, kdy většinu čtenářů spíše potěšilo, že se něco daří než naopak. Dnes má mnohdy novinář potřebu zajistit „vyváženost“ článku a sehnat někoho, kdo by vše patřičně „doplnil“. Já jsem si za téměř dvacet let starostování tím vším prošel už mnohokrát, a tak popravdě řečeno nemám potřebu se příliš vyjadřovat.

A není to takhle v demokracii běžné? Neměl by veřejný činitel povinně informovat?
Ale já to nepopírám. Mně vadí ta nevyváženost, kdy se dává nadmíru prostoru lidem, kteří ve skutečnosti žádný opoziční postoj nezastávají. Zkrátka těm, kteří často v životě sami nic prospěšného nevytvořili, jsou věčně nespokojení a jenom vše kritizují. Připravit projekt a získat na něj prostředky představuje časově velmi náročný proces. Proces opakovaně projednávaný a schvalovaný zastupitelstvem, kterému také občané v řádných volbách tento úkol svěřili. Realizace pak znamená překonat plno překážek a v případě použití dotace těžké břemeno případného neúspěchu. Oproti tomu stačí několik lidí, kteří založí spolek a bez sebemenší odpovědnosti mohou vše komplikovat, úmyslně zdržovat a v podstatě zneužívat celého systému. Já tady ale nemíním mentorovat, takže už odpovím na vše, co vás zajímá.

Jaký je tedy stav vašich dvou velkých projektů, jízdáren a kolonády, jejichž význam přesahuje hranice obce?
Děkuji za toto vaše označení. Já skutečně věřím ve významný regionální dopad obou těchto projektů. Proto mě také velmi mrzí, že se nám u jízdáren zatím nepodařilo zdárně vysoutěžit vnitřní vybavení. Tím se stále oddaluje zahájení provozu, na které se těší nejen místní. V případě kolonády pokračuje vše podle harmonogramu. Zdá se, že se nám podaří v předstihu zrealizovat především práce na ulici Slovácké, kde se rozšiřoval chodník, měnil povrch silnice a realizuje se doprovodný mobiliář. To považuji za důležité především s ohledem na pomalu začínající turistickou sezonu.

A jaké další investice za uplynulé období můžete ještě zmínit?
No, to trochu souvisí s mými předchozími „stesky“ na situaci kolem projektů. Průtahy kolem kolonády, jejíž financování je zajištěno z dotace, nám na téměř dva roky „umrtvily“ naše vložené prostředky. O ty jsme mohli zažádat až po zahájení realizace, a tak teprve koncem minulého roku se naše hospodaření ocitlo v přebytku. Do té doby jsme museli velmi zvažovat naše priority. Museli jsme také otevřít úvěr a kontokorent, kterými jsme krátkodobý nedostatek zdrojů překlenuli. Řada projektů se nám však i přesto podařila naplnit, občané však možná očekávali více. Za poslední čtyři roky zmíním dokončené inženýrské sítě v lokalitě nové výstavby (jejich hodnota přesáhla 20 milionů a finance se nám podařilo získat brzy zpět díky rychlému prodeji stavebních pozemků). Nový sběrný dvůr, chodník na Mikulovské, odkupy pozemků v okolí lázeňského domu Perla, pořízení a rekonstrukce nových dílen, opravu a digitalizaci místního kina. Našetřili jsme také prostředky na spoluúčast při realizaci hřiště s umělou trávou, které si vzal za své místní fotbalový oddíl, a s našimi rybáři jsme dokončili projekt revitalizace na Zámecké Dyji.

A jaké jsou nejbližší plány, respektive – co se zatím nepodařilo?
Hodně stížností našich občanů je směřováno na stav chodníků a cest. Některé větší opravy jsou již i projekčně připraveny, drobnější opravy budeme realizovat ve větší míře našimi pracovníky a pro některé části jsme opakovaně požádali o dotace. Každopádně plánujeme část našeho přebytku hospodaření z konce minulého roku investovat tímto směrem. Chystáme výstavbu bytových domů a připraveno je také zateplení školských objektů. Pokračovat by měla výměna oken a následná oprava fasády na budově radnice. Po dokončení našich stávajících dvou největších investic se porozhlédneme po nějaké další možnosti. Mně by se nejvíce líbilo koupaliště. V brzké době by mohla být zahájena výstavba obchvatu ve směru od Břeclavi. I zde musíme zajistit potřebnou spoluúčast.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hledáme svědky, kteří nám pomohou objasnit dvě nehody

BŘECLAVSKO: Dopravní policisté hledají svědky nehod, ke kterým došlo v Břeclavi, a to dne 17.05.2024 …