V Kurdějově na svatého Martina zazní opera

Konzervatoř Brno přiveze zpěvohru Franze Schuberta Domácí válka

První mimobrněnské uvedení zpěvohry Franze Schuberta v nastudování brněnské Konzervatoře se odehraje v rámci doprovodného programu Festivalu otevřených sklepů v pátek 11. listopadu v Kurdějově u Hustopečí. Příběh volně čerpá z Aristofanovy Lysistraty, v níž ženy na protest proti věčnému válčení odepřou mužům manželské radosti. V české verzi opery scénáristy Michala Stránského ale nepředstavuje pánská sekce antické válečníky, ani rytíře ve zbroji, ale kolektiv malé rodinné firmy. 

Jak dopadne vzpoura “cyklistických vdov“ proti firemní filosofii autoritativního Leoše, který posiluje týmového ducha kolektivu i o víkendech náročnými cyklo-výpravami? Ustojí vztah Leošovy dcery Aleny s Edou napětí mezi oběma válečnými tábory? Svou soukromou „domácí válku“ si každý musí vybojovat sám, někdy se ale ukáže, že právě kapitulace je tím největším vítězstvím. Inscenace v režii Miroslava Ondry a Tomáše Studeného, nabídne humor a nadsázku a dokáže posluchačům, že Franz Schubert, je jako operní autor opomíjen zcela neprávem, a že dovede velice hudebně podmanivě stavět situace i vykreslovat charaktery. Na pódiu vystoupí 25 studentů pěveckého oddělení a 35 členný konzervatorní orchestr.

Představení je součástí doprovodného programu Festivalu otevřených sklepů, který se odehraje o svatomartinském víkendu na Hustopečsku. Pořádající Nadace Partnerství se snaží podpořit nejen místní vinaře, ale přinést do regionu i kulturní formát, na který zde běžně není kvůli absenci velkých divadel a sálu prostor. Představení začíná v pátek 11. listopadu v 19 hodin. Vstupenky v ceně 120 Kč jsou ke koupi na www.otevrenesklepy.cz/opera  nebo na místě za 150 Kč.

Zdroj: www.nadace partnerstvi.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …