Zleva moderátor Karel Křivánek a zpěváci Karel Hegner, Nikol Tománková a Lukáš Michna. Foto: Jaroslav Švach

V Koruně fúzoval v neděli folklor se swingem

BŘECLAV – Město Břeclav bylo pořadatelem zajímavého koncertu, který se uskutečnil v kině Koruna pod názvem Karel Hegner mezi folklorem a swingem.

Je to projekt, který vymyslel Jaroslav Martínek, kapelník orchestru Melody Gentlemen z Lednice, a přizval si ke spolupráci populárního zpěváka, moderátora, profesora na brněnské JAMU Karla Hegnera a cimbálovou muziku Aleše Smutného. Nedělní pořad byl věnován velkým břeclavským muzikantům Vlastiku Kopuletému a Stanislavu Reichmanovi, kteří uměli ještě v nedávné době velmi dovedně pendlovat mezi folklorem a swingem a sem tam si odskočili i k vážné hudbě. Vlastika Kopuletého v cimbálové muzice zaskočil klarinetista Tomáš Peško, který nastoupil i na jeho místo v Břeclavanu a Stanislava Reichmana jeho syn Lumír, který se střídá ve hře na kontrababas se svým strýcem Dušanem v Melody Gentlemen a v komorním orchestru při ZUŠ Břeclav. Moderování tohoto pořadu se tradičně ujal Karel Křivánek a návštěvníky přivítal Pavel Dominik – starosta města Břeclavi. Poněvadž je doba adventní, v první části pořadu uvedla cimbálka Aleše Smutného lidové koledy, které si s chutí zazpíval Karel Hegner, dueta pak společně s Alešem Smutným. Tato část pořadu byla zakončena písničkou na přání, kterou si zazpívalo i obecenstvo.

Ve druhé části se představil orchestr Melody Gentlemen se svými sólisty Nikol Tomanovou a Lukášem Michnou a s klasickými hity třicátých a čtyřicátých let. Pak se již Karel Hegner oblékl do smokingu, Karel Křivánek do kroje a hráli a zpívali všichni dohromady.

Při této příležitosti jsem se zeptal hlavních aktérů Jaroslava Martínka, Aleše Smutného a Karla Hegnera.

„I když nyní hraji swing, jsem odkojený folklorem a když jsem se tak probíral materiálem a hledal nové náměty, narazil jsem  ve swingu na čardášový motiv Zatancuj si se mnou holubička, nebo úpravu lidové písně pro R. A. Dvorského Zdálo se mi má panenko, nebo naopak populární cimbálová muzika Samka Dudíka z Myjavy hrávala zase swingové motivy. Takže ne Čechomor a Vlasta Redl, ale už v třicátých letech dokázali lidovou muziku uplatnit v tehdejší taneční hudbě a obráceně zase cimbálky ve svém repertoáru swing. A tak jsem oslovil Aleše Smutného a Karla Hegnera,“ popsal vznik společného projektu Jaroslav Martínek.

„Musím potvrdit, že je to skutečně nápad Jary Martínka a poněvadž se známe již delší dobu, tak jsem na to za muziku kývl. Pro nás je to osvěžující odbočení a pro muzikanty je to balzám na uši, poněvadž je to muzika velmi náročná a když je dobře zahraná, tak překrásná,“ ocenil spolupráci Aleš Smutný.

Nabídku rád přijal i Karel Hegner: „Účinkování v tomto pořadu na mě působí velmi dobrým dojmem, protože tato muzika je velmi pozitivní. A jelikož tyto věci vyučuji také na JAMU, je to pro mě propojení teorie s praxí.“

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Víťův brácha

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 19. 04. 2024 od 19 hodin Václav Otáhal …