il.foto

V knihovně bude konference o vzniku ČSR

BŘECLAV (mu) – Ve středu 19. listopadu je zvána odborná i široká veřejnost na historickou konferenci o vzniku Československého státu, která se bude odehrávat v Městské knihovně v Břeclavi od 18 hodin.

Cílem konference je připomenout roli T.G. Masaryka a československých legií při vzniku naší země. Myšlenka na vznik samostatného státu přišla až ve víru 1. světové války, která bourala zažité stereotypy a přinášela nové možnosti. Jedním z klíčových prvků, díky kterému vznikl nový demokratický stát, byly československé legie, bez jejichž boje by stát buď nevznikl, nebo by záhy po svém vzniku zanikl.

Druhým tématem bude boj a obsazování pohraničí nového státu. Mnoho lidí si myslí, že naši vojáci nikdy nebojovali za naši vlast na našem území. Opak je však pravdou. Vojáci bojovali několik let po vzniku ČSR a velkou část těchto vojsk tvořili jak domácí vojáci, kteří se dobrovolně přihlásili ke službě a k boji o hranice, tak také navracející se legionáři z Itálie a Francie. Jejich boj připomínal v Břeclavi několik let památník Svornosti, o kterém bude také řeč.

Neméně zajímavým tématem konference bude také připojení obcí Poštorná, Charvátská Nová Ves a Valtice k ČSR v letech 1918 až 1920.

„Obyvatelé Břeclavi mnohdy ani neví, že jejich městem procházela důležitá historie a to, co dnes považujeme za samozřejmost bylo v minulosti těžce vybojováno a vyjednáno,“  říká Miroslav Milion, místopředseda Klubu vojenské historie Břeclav, který je společně s Československou obcí legionářskou pořadatelem konference.

Součástí konference bude i výstava historické vojenské výstroje a výzbroje, která se bude vázat k období 1. světové války a vzniku ČSR.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …