V Hustopečích mizí sáčky na psí výkaly

REGION – Ne každý majitel psa po svém mazlíčkovi posbírá nevonící hromádku a nevadí mu, že riskuje udělení pokuty.  Ti poctiví zase často nemají do čeho.

Většina pejskařů je na úklid vybavena sáčky už z domu, pokud je s sebou nemají, mohou obvykle sáhnout po sáčku připraveném na speciálním stojanu či koši. Ty jsou však často prázdné.

„Městské služby Hustopeče pravidelně každý týden v pondělí a v pátek doplňují na veřejných místech stojany novými sáčky na psí exkrementy. Vždy doplní jeden blok, který obsahuje 50 kusů sáčků. Týdně se tak pravidelně na jednom stojanu objeví 100 kusů nových sáčků. Měsíčně rozvěsíme po městě asi 8 tisíc kusů. Stává se však pravidlem, že neuplynou ani dva dny a stojánky jsou po celém městě bez sáčků,“ posteskl si vedoucí Městských služeb Hustopeče Ivan Chrastina. Zároveň prosí všechny obyvatele Hustopečí, aby sáčky používali opravdu jen podle potřeby a neplýtvali jimi.

Také v Břeclavi se sáčky doplňují dvakrát týdně. Je zde celkem 17 samostatně stojících košů se zásobníky na sáčky a 18 samotných zásobníků na sáčky. „Sáčky nás vyjdou asi na 40 tisíc ročně, práce na rozvoz a vývoz je asi 100 tisíc ročně,“ uvedla za břeclavskou radnici mluvčí Eliška Windová. Jedná se o papírové pytlíky s vloženou papírovou lopatičkou. „Nejsou vůbec praktické, z vyšší trávy nejde tou lopatkou nic sebrat. Navíc když máte v ruce vodítko, potřebovali byste třetí ruku,“ kroutí hlavou majitelka francouzského buldočka Barbora Cabalová. Na radnici ale mají pocit, že je to v pořádku. „O změně sáčků jsem neuvažovali, ze zkušenosti víme, že tyto se nejvíce osvědčily,“ uvedla Windová.

Díky nekázni některých majitelů psů, kteří jsou líní ohnout hřbet, si ovšem dáreček v podobě psího exkrementu na botě můžeme přinést domů co chvíli. Takovýmto lenochům ale hrozí pokuta od Městské policie. „Pejskaře řešíme převážně domluvami a těch bylo v loňském roce ke třiceti. Pokuty se udělují v blokovém řízení o přestupku jen zřídka a to už musí být neuposlechnutí upozornění strážníkem, že exkrement zůstal majitelem pejska nepovšimnut,“ sdělil velitel Městské policie v Mikulově Jiří Hamerník a upozornil na další problémy, kterými pejskaři přidělávají strážníkům práci: „Daleko častěji spíše řešíme majitele psů odchycených a volně se pohybujících po veřejných prostranstvích. Odchycených psů jsme měli za rok 2013 celkem 52. A dále také pokousání psem. Těch jsme vloni řešili devět. Vždy je to spojeno s rizikem nákazy vzteklinou a ujmou na zdraví. Jinak pejskaře řešíme i za venčení v místech, kde to není povoleno a nebo za vstup se psy, kam to není povoleno (zámecký park, dětská hřiště, obchody) a nebo také obtěžování chovem psa v panelovém, či bytovém domě, kde pes v nepřítomnosti majitele štěká a štěká a štěká…“.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …