V Hustopečích chystají pro místní super permanentku na koupaliště i do krytého bazénu.

Hustopeče – Sezona na letním koupališti pro letošní rok definitivně skončila. Počasí jí letos nepřálo. Venkovní bazény tak nevydělaly tolik, jak se očekávalo. Výdělky i návštěvnost byly oproti loňsku poloviční. Přesto se daří díky novému přístupu k technologiím a energiím šetřit.

Pár dní teplo a potom zase zataženo, zima, déšť a tak pořád dokola. Projevilo se to na návštěvnosti i výdělcích. Podle ředitele Sportovního zařízení města Aleše Proschka totiž lidé k venkovním bazénům chodí až tehdy, pokud teploměr ukazuje vysoká čísla minimálně tři dny po sobě. „Sezona nebyla taková jako vloni. Máme o 50 procent nižší návštěvnost i tržby než v roce 2013,“ potvrdil Proschek.

Letos to pro něj byla na letním koupališti první sezona. Teď už se začíná orientovat na provoz krytého bazénu a už začíná přemýšlet nad novinkami pro příští léto. K jedné ho například motivoval sběr poštovních směrovacích čísel návštěvníků. „Byl jsem překvapen, že Hustopečáků k nám chodí asi jen 10 procent z celkového počtu návštěvníků. Zbytek jsou turisté. Často k nám jezdí také rekreanti až z Pasohlávek,“ zmínil výsledky ankety ředitel.

Příští rok chce na koupaliště přilákat více domácích a chystá pro ně takzvanou super permanentku. „Super permanentku si bude moci zakoupit jenom člověk s trvalým bydlištěm v Hustopečích. Cena by měla být atraktivní,“ svěřil se s jednou z možných novinek pro příští rok Proschek.

Super permanentku by mohli místní využívat i na krytý bazén. V příští letní sezoně ho kvůli nestálému počasí nechce ředitel Spozamu vypouštět. Návštěvníci koupaliště by tak mohli například i během dne při zhoršení počasí přejít do vnitřních prostor.

Letos na podzim se budou moci plavci poprvé podívat do krytého bazénu už 1. září. V současné době finišují jeho přípravy. Krytý bazén se v průběhu léta dočkal i drobných oprav. Rekonstruovaly se přelivové hrany, přes které zatékalo, natíraly se interiérové lavičky a opravovaly se ventily na výměníku. Částečné rekonstrukce se dočkala i sauna. Do budoucna v ní ředitel plánuje kompletní opravy. Vše ale záleží na penězích. Na penězích, které se Proschek snaží šetřit, kde se dá. A daří se mu to.

„Již od března, kdy jsem nastoupil do své pozice, jsem začal přemýšlet nad využitím technologií, které náš areál má, a počítat. Došel jsem k tomu, že pokud zvolím jinou variantu časového využívání kogeneračních jednotek, fototermických panelů a plynových kotlů, můžeme ušetřit. V této chvíli se nám daří držet úsporu 1000 až 1300 korun denně oproti minulému roku. Od listopadu tak budu moci zažádat o změnu příspěvku, tzv. zelený bonus na vyrobenou elektřinu. Úspora by řádově za rok mohla dosahovat 400 až 500 tisíc korun,“ vypočítal Proschek.

V současné době si nechává ředitel SPOZAMu také zpracovat odborné podklady k tomu, aby vytvořil vhodný model spolu fungování všech technologií. Teď technologie ovládají manuálně údržbáři, v budoucnu by to měl dělat software.

„A další z takových věcí je vzduchotechnika. Je tady sice nová, ale měřením jsme zjistili, že pro nás nevytváří takové podmínky, které jsme očekávali. Pořád jsme ještě v reklamační ochranné lhůtě a rozjedeme reklamační proces. Potřebuji, aby vzduchotechnika dělala to, co má,“ doplnil ředitel.

Díky optimálnímu nastavení a využívání stávajících technologií se tak za letošní rok může podle ředitelových odhadů ušetřit asi 400 až 500 tisíc korun při stávajících cenách energií. I tak by ale bylo podle Proschka potřeba více financí. Všechna sportovní zařízení města stárnou a potřebují menší či větší opravy.

koupaliště hustopeče prošek

Ředitel Sportovního zařízení města Hustopeče Aleš Proschek.

(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …