Mládě zebry se narodilo přímo před zraky návštěvníků Zoo Hodonín. Foto: Bohuna Mikulicová

V hodonínské Zoo mají dvě nová mláďata

HODONÍN (mik) – Oryxi v Zoo Hodonín přivedli na svět holku, zebry Chapmanovy zase kluka.

Do galerie letošních mláďat v hodonínské zoo přispěli i oryxi šavlorozí. Jedna ze dvou samic, které spolu se samcem tvoří tříčlenné stádečko, třináctiletá Marika, přivedla ve středu 16. července na svět krásnou holku. „Loni na podzim jsme odvezli předchozí dceru této samice do Košic a krátce na to už se se samcem znovu pářila. Potomka jsme tedy v tomto období očekávali. Hned druhý den po porodu jsme také zjistili, že jde o samičku, “ referovala zooložka Lenka Štursová a jak dodala, malé slečně byla od prvopočátku věnována mimořádná péče. Odchovy u těchto zvířat totiž bývají problematické a ukázalo se to i u skupinky hodonínských oryxů.

„Nejednou samice potratila nebo už narozené mládě uhynulo, v lepším případě jsme je museli dokrmovat,“ upřesnila zooložka.  Každý odchov je přitom velkou vzácností, neboť přímorožec je chráněným zvířetem, zařazeným do evropských programů. Proto také na mládě nyní dohlížela i veterinární lékařka. „Od počátku jsme sledovali jeho kondici, dávali pozor, zda přijímá mléko. Naštěstí je v pořádku, ale při kontrole pro jistotu dostalo vitaminovou injekci,“ uvedla Štursová.

Zatímco dámské trio, máma s dcerou a její teta, tráví dny ve výběhu i v ubikaci společně, samec nyní bude nějaký čas v separaci. Je totiž vůči samicím i mláděti agresivní a mohl by jim ublížit. Máma je proto ve střehu a jakmile cítí nebezpečí, bučí a hned vyráží do útoku. Časem se ale bude muset se svou dcerou rozloučit. „Budeme kontaktovat evropského koordinátora chovu oryxů, který určí, kam mládě od nás odejde,“ nastínila příští osud mláděte Štursová.

Odejít ze zoo bude muset i hřebeček zebry Chapmanovy, který obšťastňuje návštěvníky zoo už od 12. června. Narodil se klisně Kaomě přímo ve výběhu, před zraky návštěvníků, a dokonce, zcela náhodou, i před televizní kamerou štábu, který přijel do zoo natáčet reportáž pro Snídani s Novou. Přihlížející tak viděli, jak vypadá takový porod zebry i v přírodě a odnesli si mimořádný zážitek.

I když odchovy u zeber nejsou tak vzácné jako u oryxů, chovatelé z nich mají nemenší radost. „Jsou to nádherná zvířata a zvláště na mláďata je úžasný pohled. Nynější hřebeček dovádí, dělá všelijaké psí kusy, když z toho najednou vypadá jako mrtvý. Zebří mláďata totiž spí s nataženými nožkami,“ směje se zooložka, podle níž roztomilý kluk pobude u své mámy nejméně šest měsíců. „Pak se mu pohlédneme po novém domově,“ říká.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …