V hodonínské galerii vystavují i břeclavští výtvarníci

HODONÍN –  V Galerii výtvarného umění v Hodoníně byla včera zahájena výstava Sdružení výtvarných umělců moravských, která tam doputovala z Břeclavi.

Jak nám sdělil předseda SVUM Milan Raška Sdružení výtvarných umělců moravských se sídlem v Hodoníně patří mezi nejstarší umělecké spolky u nás. Bylo založeno v roce 1907 a mezi zakládající členy patřily výrazné osobnosti tehdejšího uměleckého života, např. Joža Úprka, Max Švabinský, Jakub Obrovský aj. Tak jako jiné umělecké spolky, byl i SVUM v padesátých letech minulého století zrušen a jeho činnost byla obnovena až v prosinci roku 1990. V současné době má SVUM 16 členů a představuje otevřený a moderní spolek. Sdružuje umělce z celé jižní Moravy od Zlína až po Břeclav. Umělecká tvorba členů sdružení se těší širokému zájmu návštěvníků galerií a výtvarných síní v řadě míst na Moravě a v Čechách.

V hodoninské galerii vystavuje všech šestnáct členů a sedm hostů. Břeclaváci jsou zde zastoupeni Jaroslavou Garšicovou, Ivanem Hodonským, Pavlem Doležalem, Liborem Juřenou, Milanem Bruchtrem, Františkem Schulzem a Karlem Křivánkem. Z významných hostů je zde zastoupen na příklad Jan Pospíšil – ředitel Umělecko – průmyslové školy v Uherském Hradišti a Antonín Mach, který je v současné době ředitelem Domu kultury v Uherském Hradišti. Výstava potrvá do 25. ledna 2015.

Vernisáž výstavy zahájil Paedr. Milan Raška, předseda SVUM
Vernisáž výstavy zahájil Paedr. Milan Raška, předseda SVUM

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Kapela For People

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 27. 07. 2024 od 20 hodin Mikulovští For …