V Dietrichsteinské hrobce pokřtí publikaci o historii této památky

Mikulov – V úterý 30. září se od 17 hodin koná v Dietrichsteinské hrobce slavnostní křest knihy Pod tvými ochrannými křídly. Součástí aktu bude i představení hrobového oděvu Karolíny Maxmiliány, kněžny rodu Dietrichsteinů.

Na konci dubna vznikla v nevyužitých prostorách hrobky nová expozice Od loteránského kostela k hrobce Dietrichsteinů, která návštěvníky seznamuje s historií budovy a poutnickou minulostí města Mikulova. Výstavu doplňují i hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu, mobiliář, plastiky a obrazy, které byly ve sbírkách Regionálního muzea v Mikulově.

K výstavě vznikla i publikace Dobromily Brichtové, nazvaná Pod tvými ochrannými křídly, jež vypráví o historii kostela Povýšení svatého kříže a hrobky. Na počátku toto místo provázela léta slávy a úcty k Loretánské madoně, později sloužilo poslednímu odpočinku významného aristokratického rodu, což dokládají písemnosti dietrichsteinského archivu. Kniha vznikla za podpory Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj a je v prodeji v hrobce a Turistickém informačním centru.

Nově expozici ozvláštní i dámský hrobový oděv, patřící Karolíně Maxmiliáně Dietrichstein. Šaty, které pochází z 18. století, byly nalezeny přímo v hrobce a letos na nich proběhly restaurátorské práce pod vedením paní Vendulky Otavské. „Jedná se o původně běžně nošený šat módního střihu, nikoliv zhotovený pouze k pohřbu. Oděv byl poměrně silně poškozený, v záhybech byly ztvrdlé vrstvy nečistoty, hojné zbytky hmyzu. Práce byly velmi náročné a jejich obnova vyšla na bezmála dvě stě tisíc korun, které zaplatilo město Mikulov,“ dodává Marcela Koňáková ze společnosti Mikulovská rozvojová, společnosti, která je realizátorem výstavy a hrobku provozuje.

Výstavu můžete navštívit v říjnu denně od 10 do 17 hodin a také v listopadu o víkendech od 10 do 16 hodin.
(lk)

Hrobový oděv Karolíny Maxmiliány, kněžny rodu Dietrichsteinů
Hrobový oděv Karolíny Maxmiliány, kněžny rodu Dietrichsteinů

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …