Milan Valachovič. Foto: Jaroslav Kicl

Už o Vánocích jsem věděl, že to jde v Břeclavi do záhuby

BŘECLAV – Fotbalový klub MSK Břeclav zažil minulý týden personální zemětřesení. V úterý byla ukončena spolupráce s trenérem A týmu Milanem Valachovičem. O den později byl z pozice jednatele klubu odvolán Milan Volf. Řízením MSK Břeclav byl pověřen výkonný ředitel Martin Maťašovský, vedením A týmu Karel Bečka. Odvolaný trenér Milan Valachovič nám poskytl následující rozhovor.

Co říkáte situaci v břeclavském fotbale?

Když jsem do Břeclavi přišel, byl rozpočet úplně někde jinde. Byl jsem tehdy asistent Ladi Michala, mužstvo se zachraňovalo, ale přivedly se velké opory. A co jsem si spočítal z těch platů, co hráči měli, tak jsme hráli za 300 tisíc měsíčně.

To se ale změnilo?
Stal jsem se hlavním trenérem, zřejmě jsem byl nejlevnější trenér, který byl k dispozici, neměl jsem žádné jméno. Byl jsem rád za šanci, kterou jsem dostal, ale platový rozpočet se snížil na 180 tisíc měsíčně. Podařilo se nám i tak uhrát třetí místo, hráli jsme atraktivní fotbal. V další sezoně se nám o dalších 40 tisíc snížil rozpočet na mzdy a odměny mužstva. Podařilo se nám znovu třetí místo po podzimu, prodali jsme Jardu Navrátila za 500 tisíc korun do první holandské ligy, což se asi nikomu v MSFL nepovedlo. Ale bylo nám řečeno, že zpětná vazba do A týmu není možná, protože klub má dluhy. Měli jsme 29 bodů po podzimu, takže priorita bylo vyrovnání dluhů. Souhlasili jsme s tím, projevilo se to samozřejmě v odlivu hráčů. Na jaře jsme udělali jen 16 bodů, ale i tak jsme skončili na krásném pátém místě. Už na jaře jsme ale hráli za sto tisíc měsíčně. A když to rozpočítáte na dvacet hráčů, tak jednoduše zjistíte, kolik hráči brali. Ale bylo mi přislíbeno, že v létě se rozpočet navýší. Navíc jsme za dalších 380 tisíc prodali Jardu Málka.

Navýšení rozpočtu nenastalo?
Ukázalo se, že se objevily další dluhy. Já jsem už dlouho upozorňoval na to, že tak to dál nejde, ale bohužel jsem nebyl vyslyšený. A tak se stalo to, co přijít muselo – na podzim jsme měli špatné výsledky. A protože za těch podmínek sem nikdo ze zkušených hráčů nechtěl přijít, tak jsem si přivedl Davida Cupáka a Miru Krále a na výplaty jsem jim přispíval měsíčně částkou 20 tisíc ze svého. Abychom vůbec mohli MSFL hrát. Ukopali jsme po podzimu 10. místo, ale tito zkušení hráči nebyli ochotní za těchto podmínek zůstat. Takže se to muselo postavit na hráčích, které jsme byli schopní přivést. Přišli sem volní hráči, kteří byli zadarmo, stali se hráči MSK, ale ta kvalita odpovídala ceně. Navíc jsme měli těžký začátek jara, věděl jsem, že to bude cesta trnitá. A když jsem se ptal vedení klubu, jestli chtějí třetí ligu vůbec zachránit, tak jim to bylo naprosto jedno.

Přes zimu prošla přípravou řada hráčů. Dalo se vybrat lepší mužstvo?
Z toho, co bylo k dispozici, určitě ne. Ti hráči, kteří přicházeli na zkoušku, neměli vůbec žádnou kvalitu. Samozřejmě, první je na vině trenér, já se vůbec nezříkám odpovědnosti. Vybral jsem ty hráče, jsem za ně odpovědný. Ale musím připomenout, že po ekonomické stránce přišli zadarmo, celkem osm hráčů. Tabulková hodnota třetiligového hráče je 135 tisíc – to je dohromady milion korun, který zůstává v portfoliu MSK Břeclav.

Čekal jste odvolání po debaklu v Kroměříži 0:6?
Myslím, že o mém osudu rozhodl zápas se Žďárem (2:2), po kterém jsem měl být odvolaný, ale jednatel klubu Milan Volf si uvědomil, kolik jsme byli s kolegou Snopkem schopni přivést do klubu peněz. V roce 2013 za Navrátila a Málka to bylo přes třičtvrtě milionu korun, oproti roku 2012 nám byla odebráno na mzdách 880 tisíc, to znamená 1,7 milionu z A týmu bylo použito na chod klubu, aniž by se to promítlo v A mužstvu. Za celou dobu, co jsme s asistentem Snopkem v klubu, tak jsme veškeré vybavení áčka i béčka kupovali za vlastní peníze. V roce 2013 to bylo asi 200 tisíc korun. Zařízení pokojů hráčů, kanceláří, to šlo také sponzorsky z našich kapes. I v okresním přeboru je zvykem, že hráči po zápase dostanou po zápase aspoň klobásku. Tady ne. Na zápasy venku nám přispěli sponzorsky Radim Hýbner a Jenda Zháňal.

Nakonec vás odvolání ale stejně neminulo…
O měsíc se to ještě protáhlo. Už o Vánocích jsem věděl, že to jde do záhuby a nechtělo se mi sem vůbec jezdit. K tomu přispělo i intrikářské jednání ředitele klubu Martina Maťašovského, který celou dobu tvrdil, jak chce klub ovládnout a despoticky řídit. A nakonec toho i dosáhl. Akcionáři neměli potřebu jít za trenérem a sportovním manažerem a zeptat se, jak se věci mají. Místo toho poslouchali kluka, který akorát hezky mluvil. Nelíbí se mi taky, že lidé z vedení klubu nastrčili Milana Volfa, aby klub oddlužil a když to udělal, tak ho vyhodili a nasadili si tam Maťašovského.

Není zvláštní, že v době, kdy se šetřilo na hráčích, přibývalo funkcionářů?
Když byl Laďa Michal sportovní ředitel, chvíli i trénoval áčko a zvládal to v podstatě sám. My jsme se ale vydali cestou mnoha manažerů. Možná tak se řídí společnosti ve světě, tady jde o fotbal, který se řídí především na hřišti, lidi se potkávají na hřišti a my jsme to začali řídit z kanceláře do kanceláře pomocí e-mailů. Výkonný ředitel má asistenta, vedle máme sekretáře, pak obchodního manažera, kterému přispějeme do rozjezdu nějakou korunou… Já si představuji práci obchodního manažera tak, že ho v klubu uvidím co nejmíň, že bude objíždět obchodní partnery a shánět peníze. Bohužel on tam byl co nejvíc. Určitě je to cesta záhuby. Po odvolání jsem se dozvěděl, že další strategie vedení klubu je postavena na Maťašovském, který neumí kopnout do balonu, a na trenérovi Bečkovi, kterého vyhodili v Tvrdonicích. To už mi přijde úplně dementní.

Co budete dělat teď, odpočinete si od fotbalu?
Určitě si odpočinu od toho denodenního kolotoče. Přijdu se podívat na Břeclav, jak si mužstvo povede po novém impulsu, pod novým trenérem, jestli to bylo opravdu zaviněno všechno mnou. Mám v současné době dvě nabídky – ze třetí a ze druhé ligy. Je to taková moje satisfakce, že tyto kluby ocenili práci, kterou jsem tady odvedl.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Lvům to jde i na kolečkách! Přípravka vybojovala stříbro

I když hokejová sezóna již dávno skončila, řada mladých hráčů FOSFA HC Lvi Břeclav se …