Tůně v nivě Štinkavky. Houštinu nahradil biokoridor

Hustopeče – Bez nadsázky kouzelná, a zatím tak trochu utajená přírodní lokalita vzniká mezi hustopečskými rybníky. Během jarních měsíců tam vzniklo osm přírodních tůní. Nejedná se žádné malé tůňky, ale promyšlený biokoridor, který se rozléhá na ploše zhruba dvou hektarů.

Projekt je realizován pod hlavičkou města a nese pracovní název Tůně v nivě Štinkavky. „Do těchto míst se tůně nabízí, zadrží totiž vodu. Proto jsme je situovali do blízkosti rybníků, kde je jistota, že spodní voda bude a z tůní nevznikne jen suchá vykopaná jáma. Tůně tak splní účel a pomohou přírodě,“ popsal systém tůní radní a garant projektu Antonín Matocha.

Při hloubení tůní se přemístilo zhruba devět tisíc kubíků zeminy, což je přes tisíc nákladních vozů. Nikoliv nahodile, ale pod dohledem odborníků a na základě projektu. „Tůně jsme zasadili do krajiny tak, abychom ji neponičili. Například jsme nekáceli stromy, jen jsme každou tůň zapasovali do stávající krajiny,“ zdůraznil Matocha.

V současné době jsou práce u konce, na nově vzniklých hrázích je zasetá tráva a do vyhloubených tůní už nastupuje voda. Místo prozatím ukryté turistům, a zatím i většině místních obyvatel, už však objevují obyvatelé lesa i vody. To je také sledovaným cílem. Vytvořit podmínky pro život vzácných a někdy i ohrožených živočichů a rostlin.

„Zlepšuje to biodiverzitu rostlin i živočichů. Mají se sem vrátit čolci, ropuchy, skokani i vodní ptactvo. Už nám tu hnízdí například moudivláček lužní,“ vysvětlil radní a garant projektu.

Původní rozpočet na celý projekt byl vypočítán na částku dva miliony korun. Ve výběrovém řízení se podařilo částku snížit na 1,7 milionů korun a ušetřit tak 300 tisíc. Peníze byly poskytnuty z evropských fondů z Operačního programu životního prostředí. Další peníze se budou hledat na budoucí údržbu lokality.

Z neprostupné houštiny se stal zkultivovaný les, do budoucna by to mohla být i nová turistická stezka, která by zpestřila cestu k mandloním. Kdo chce delší vycházku, dostane se až k prameni říčky Štinkavky. Její tok není žádný veletok, a končí u Šakvic ve vodní nádrži nové Mlýny.

(Text a foto: Dagmar Sedláčková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …