il.foto

Třídění odpadů se vyplácí, lidé ušetří

MIKULOV – Co všechno se dá koupit za 250 korun? Třeba dva lístky do kina, vstupenka do akvaparku nebo láhev dobrého vína. Právě takovou sumu mohl v Mikulově ušetřit každý, kdo vloni poctivě třídil odpad.

Díky inteligentnímu systému nakládání s odpadem, který ve městě zavedla společnost STKO, letos poctiví třídiči zaplatí na poplatcích za odpad výrazně méně. Systém, který se po Mikulově rozšiřuje i do dalších obcí regionu, je přitom nesmírně pohodlný. Nádoby na tříděný odpad rozdává STKO domácnostem zdarma. Vedle klasické popelnice na směsný odpad tak stačí postavit i nádoby na plasty, papír a bio odpad.

Každá z popelnic je označena unikátním čipem. Díky němu má firma o každé domácnosti přehled, kolik odevzdala tříděného a směsného odpadu. Odměnou za třídění je pak právě snížení poplatku za odpady na následující rok. Čtyřčlenná rodina tak loni mohla uspořit rovnou tisícovku. Důchodci dokonce letos mohli s odpadem hospodařit zadarmo. Ke slevě za třídění odpadu se jim totiž připočítává i sociální paušální sleva ve výši 270 korun.
„Právě díky možnosti třídit odpad doma a nemuset s ním chodit do vzdálených kontejnerů, se vytříděnost v Mikulově razantně zvýšila. Celkový objem odpadu zůstal stejný, významně však poklesl objem směsného odpadu, který se vozí do spalovny. Zato přibylo odpadu vytříděného a tedy recyklovatelného,“ potvrdil pozitivní trend ředitel STKO Tomáš Hlavenka.

Mikulovský systém boří představu obcí o tom, že svážení odpadků musí být drahé. Před třemi lety poslanci novelou zákona umožnili obcím, aby za komunální oplat vybíraly až 1.000 korun oproti dosavadním 500 korun. Autoři návrhu tehdy tvrdili, že obce na likvidaci odpadů dlouhodobě doplácejí. V Mikulově se však ukazuje, že stačí s odpadem hospodařit chytře a není potřeba sáhnout do kapsy ani pro tisícovku, dokonce ani pro původních 500 korun. Systém zatím funguje v deseti obcích regionu. Kromě Mikulova se zapojily Březí, Pasohlávky, Jevišovka, Uherčice, Kobylí, Šitbořice, Strachotín, Křepice a Drnholec.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Slavnosti města Mikulov

MIKULOV Od 17. do 19. května se můžete zastavit na Náměstí a další lokality za …