Novým trenérem fotbalové juniorky MSK Břeclav je Marcel Houška. Foto: Jaroslav Hýbne

Trenérem béčka MSK je Marcel Houška

BŘECLAV – Systematicky se buduje trenérský kádr v oddílu kopané MSK Břeclav. K rezervě mužů MSK nastoupil od začátku ledna třiačtyřicetiletý trenér Marcel Houška.

Jako každý z trenérů i Marcel Houška má za sebou aktivní hráčskou kariéru. Začínal v pěti letech v Bartošovicích na Moravě, což je obec v regionu Nového Jičína. Ke sportu ho přivedli jeho rodiče, fotbalové dovednosti mu pomáhali rozvíjet trenéři Antonín Slezák a Jan Kořístka. Od benjamínků přes žactvo až po dorost hrál za Bartošovice v okresních soutěžích. Po studiu na vojském gymnáziu v Opavě a následně na vysoké vojenské škole ve Vyškově se na konci dorosteneckého věku dostal do celku mužů VTJ Vyškov. S velkým fotbalem se ale poprvé potkal až v TJ Agro Drnovice, kde se hrála 2. národní liga. Pobyl zde tři roky, do áčka se sice nedostal, ale viděl kvalitu hráčů, zabezpečení klubu, chování funkcionářů, vše již v té době na vysoké úrovni. Hráčská kariéra Marcela Houšky pokračovala v okresních a krajských soutěžích v klubech na Vyškovsku. Hrál v Dědicích, Vicemilicích, Moravských Málkovicích, Vyškově, Hošticích Herolticích, Šaraticích, Němčanech, Otinovsi a v Újezdu u Brna.

Ve věku 31 let se vrátil do Vyškova jako hrající trenér dorostu a béčka mužů, o dva roky dříve již ale začal trénovat dorost v Dědicích. Ve Vyškově ještě aktivně hrával, občas při nedostatku hráčů dostal šanci i v divizním áčku. Představoval se i s píšťalkou v ruce, jako fotbalový rozhodčí pískal divizi. První ryze trenérské angažmá  nastoupil v Lipovci na Blanensku v 1.B třídě. Jeho další cesta vedla do Sparty Brno, kde byl dva a půl roku asistentem u áčka mužů v župním přeboru a v divizi. Půl roku působil u dorostu Líšně a pak se vrátil do Sparty Brno ke staršímu žactvu. S patnáctkou Sparty skončil na jaře 2013 na 5. místě v soutěži Sportovních center mládeže, na podzim s novým kádrem U15 byl po polovině soutěže čtvrtý se shodným počtem bodů jako nasbíralo třetí Slovácko.

Mým cílem je zkonsolidovat kádr juniorky MSK, zachránit 1.A třídu a připravit družstvo na další sezonu. Jsem zvyklý pracovat s mladými hráči, kterých je béčko MSK plné. Vyznávám tři základní kritéria – disciplínu, dobrou fyzickou připravenost a schopnost hráčů pracovat pro tým. U každého se snažím využít jeho kladných dovedností, nezaobírat se přehnaně negativy.

Marcel Houška uznává jako své trenérské vzory Josého Mourinha a Jürgena Kloppa, z domácích trenérů Luboše Kozla z Dukly Praha. Hodnotí jejich přístupy k hráčům, tréninkové postupy, vytváření atmosféry v mužstvu, což si skládá z rozhovorů s hráči, sledování videí, utkání v reálu a z brožur. Ve volném času si „čistí hlavu“ na procházkách se svým ušlechtilým psem rasy cane corso nebo při posezení na kávě s přítelkyní Klárou. Marcel Houška je úvazkovým trenérem, současně jako zaměstnanec Terezy Břeclav dělá správce sportovního areálu MSK. Tuto činnost vykonával i ve Spartě Brno, kde byl jako trenér v úzké spolupráci s dnešním jednatelem MSK Milanem Volfem, který ho do Břeclavi přetáhl. Navíc ještě dělá trenér béčka mužů MSK i druhého asistenta trenéru áčka MSK Milanu Valachovičovi.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lvům to jde i na kolečkách! Přípravka vybojovala stříbro

I když hokejová sezóna již dávno skončila, řada mladých hráčů FOSFA HC Lvi Břeclav se …