Trenér Josef Akai se svými svěřenci

Trenér Akai: Kluci zajeli životní závod

BŘECLAV – Na titulu juniorských mistrů světa Lukáše Helešice a Miroslav Jecha má velký podíl i reprezentační trenér Josef Akai mladší, kterého jsme po návratu ze šampionátu požádali o rozhovor.

 Jak byste hodnotil výkony Lukáše Helešice a Miroslava Jecha na světovém šampionátu?

Kluci zajeli životní závod a takovou spanilou jízdu nikdo nečekal. Bylo to i tím, že se dobře načasovala forma a během všech předchozích závodů se závodilo velmi takticky a ekonomicky, tak aby se šetřily síly na hlavní finále.

S jakou taktikou jste nastupovali do finálové jízdy?

Do finále A se kromě nás probojovaly posádky Německa, Rakouska, Jižní Afriky, Řecka a Rumunska. Po předchozích zkušenostech z regaty v Mnichově a z mistrovství Evropy v Belgii jsme čekali, že Němci s Rakouskem po startu vyrazí do čela a Rumuni nastoupí po kilometru. Proto jsme zvolili taktiku zlatého středu s hlavním zaměřením na rumunskou posádku, která nás porazila na mistrovství Evropy.

A jak to vypadalo ve skutečnosti?

Průběh finále bych ovšem takový, že od startu jsme dirigovali tempo právě my. Nástup Němců se nekonal a drželo se pouze Rakousko. V polovině trati (na kilometru) Rumuni nastoupili a stáhli náš náskok na rozdíl půl vteřiny. To byl ovšem podnět, na který jsme čekali a impuls pro nástup, který jsme trénovali na závěrečném soustředění v Třeboni. Od této chvíle začal koncert břeclavsko-pardubické posádky, která se soupeřům vzdalovala takovým způsobem, že v cíli jsme měli na Rumuny neuvěřitelný náskok šesti vteřin, což jsou tři délky lodě, a dvanáct vteřin na bronzové Rakousko. Domácí diváci očekávali zlatou medaili od svých borců, ale zdecimovaná německá posádka zůstala nakonec bez medaile. Naopak pro české a břeclavské veslování je to další úspěch, který se do historie zapíše zlatým písmem.

 Veslování patří v Německu mezi velmi populární sporty. Jaká byla na mistrovství světa atmosféra?

Atmosféra byla neuvěřitelná a nezapomenutelná, pravá německá. Diváci hecovali svou domácí reprezentaci na obou březích upraveného starého toku Labe a nás o to více těšilo, že jsme jejich zástupce deklasovali rozdílem třídy – šestnácti vteřin. Na tribuně potom byly zástupci všech států, kteří při dojezdu naší dvojky tleskali ve stoje. My jsme měli podél trati naše zástupce, kteří na každých 250 metrech kluky povzbuzovali.

 Podařilo se před finále odstranit problémy se zády Miroslava Jecha?

Před semifinále Mirek navštívil fyzioterapeuta rakouské výpravy, který ho jemně napravil, aplikoval mu lehkou masáž a uklidnil ho hlavně psychicky. Úkol zněl jasně – v semifinále pošetřit síly jak jen to bude možné a zároveň postoupit do finále A. Kluci semifinále vyhráli a bolest zad byla stejná. Šlo o to, aby se to nezhoršilo a to se snad podařilo. Před velkým finále si vzal Mirek lék proti bolesti a oba bojovníci šli do závodu s tím, že se vydají na 100% – jak také na mistrovství světa jinak. Záda ho bolela od prvního tempa, ale během závodu, kdy Lukáš držel strojové tempo, Mirek bolest nevnímal a atmosféra závodu hnala naši dvojku za vítězstvím.

 Překvapilo tě, že vaše medaile byla jediná, kterou Česká republika na MS získala?

Získat medaili na MS je ojedinělá událost a posádka, která ji získá musí vždy již před MS prokazovat odpovídající výkonnost. Po předchozích regatách v Mnichově, Brně a na mistrovství Evropy se od kluků medaile očekávala. Další posádky, jako bronzový skifař z ME Jarda Helebrant a čtyřka bez kormidelníka, měly za úkol se probojovat do hlavního finále. To se ale povedlo pouze nám.

 Po MS si noví mistři světa neodpočinuli, čekal je přesun na olympiádu mládeže. Kolik času jste měli mezi návratem z MS a odletem do Číny?

Cestovali jsme po nedělních závodech autobusem téměř celou noc. Přijeli jsme do Prahy v pondělí ve tři ráno a cca ve 14 hodin kluci odlétali speciálem ze starého ruzyňského letiště směr Čína.

10a

Čeští trenéři na veslařském mistrovství světa v Hamburku, Josef Akai vpředu uprostřed.              Foto: archiv

10b

Lukáš Helešic a Miroslav Jech po příletu do čínského Nanjingu, dějiště olympijských her mládeže.          Foto: archiv

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …