Pondělí , 15 Červenec 2024

Tip na výlet – Balatonfüred „Balatonská riviéra“

Břeclav–Balaton – Do maďarského Balatonfüredu je to z Břeclavi po dálnici D2 do Bratislavy a maďarské silnici 82 z Győru jen 249 kilometrů, tedy 3 hodiny jízdy.

Balatonská riviéra, Mekka pacientů-kardiaků leží na severním břehu jezera. Toto středisko je jedním ze základních center mezinárodního programu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro léčbu srdečních chorob. Jeho osm pramenů s léčivými účinky přivádí na povrch charakteristickou vápenitou, kyselou, osvěžující a posilující vodu. Voda je silně uhličitá s železitou, zemitou a kyselou chutí, a je mírně radioaktivní. Má také značný obsah minerálií. Léčivý účinek provzdušněné, léčivé minerální vody se dosahuje její absorpcí kůží. Uhličitá léčivá voda Balatonfüredu je účinná při léčbě srdečních nemocí a nemocí oběhového systému, a pro zotavení z celkové únavy. Léčebné metody: koupelová kúra je výjimečně účinná pro léčení vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních potíží, pro léčení poinfarktových stavů, a jako pitná kúra se dá používat při žaludečnímu kataru, potížích s žlučníkem a střevních potížích a při cukrovce.

Dobře vybavená státní nemocnice (H-8230 Balatonfüred, Gyógy tér 1) se svým moderním zařízením, terapeutickými přístroji a diagnostiky pomáhá v maximální míře k zotavení pacientů se srdečními chorobami, při čemž největší roli hrají klimatické podmínky – vyrovnaná teplota bez velkých extrémů, klid, dobré ovzduší, krásná harmonická krajina, uklidňující vliv ohromného jezera a podmínky pro osvěžení, které vytváří.

Mnozí hosté přijíždějící za nemocničním léčením si vybírají jeden ze tří moderních hotelů pro svoje ubytování během pobytu, ovšem během lázeňské sezóny, od poloviny května do poloviny září, nabízí své služby také množství penzionů, domů pronajímajících pokoje a tábořišť.

Samotný Balatonfüred, hlavní středisko na severním břehu jezera, nabízí svým hostům mnoho pozoruhodností a zábavy. Jak v zimě, tak i létě je jezero vhodné pro různé druhy vodních sportů (plachtaření, windsurfing, jízdy ve člunu, akvacyk-ling, a když jezero v zimních měsících zamrzne: bruslení). V oblasti je mnoho míst pro tenis, squash, minigolf, bowling a jízdu na koni. Milovníci přírody se mohou procházet podél jezera a objevovat Balaton a jeho okolí. Stojí za to navštívit tiháňský poloostrov (krypta jeho kláštera byla postavena v roce 1060, z vrcholku kopce je nádherný pohled na jezero), oblast proslulého badacsonského vína, nebo krásné město Veszprém, ležící 20 kilometrů od jezera.

Zdroj: www.hungarytourism.cz

Zima v Balatonfüredu
Zima v Balatonfüredu

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Výstava kaktusů

VALTICE / Střední vinařská škola Valtice – skleník, Sobotní 116 4. 7. – 7. 7. …