foto:archiv

Také v příští sezoně uvidí Břeclav I. volejbalovou ligu

BŘECLAV – O ohlédnutí za nedávno skončenou sezonou prvoligových volejbalistek Lokomotivy Břeclav jsme požádali trenéra Ivana Rylicha.Lokomotiva má za sebou těžkou sezonu, až v posledním dvojutkání odvrátila hrozbu baráže.

Jak byste ji zhodnotil?

Hlavním cílem bylo umístění po první části soutěže v naší skupině do třetího místa, což by nám zaručovalo pro druhou část soutěže účast ve skupině o konečné 1. až 6. místo a ne ve skupině o udržení v I. lize. To se nepodařilo.

V čem vidíte příčiny?
Zatímco družstva našich soupeřů zůstala stejná jako v minulé sezoně a spíše ještě posílila, tak náš tým zaznamenal hráčskou obměnu. Z družstva odešly dvě nejzkušenější hráčky. Z pracovních důvodů odešla Jana Magátová a Lenka Fabikovičová, která se od letošní sezony plně věnuje práci s naší volejbalovou mládeží. I když Lenka byla na soupisce áčka a mohla by v případě potřeby pomoct, tak jsme po této variantě nesáhli. Preferovali jsme její 100% zapojení do práce s mládeží. To bylo a je pro volejbalovou budoucnost břeclavského volejbalu důležitější. Z těchto důvodů jsme náš A tým doplnili převážně juniorkami našeho partnerského klubu VK KP Brno. Takže z pohledu předsezonních plánů se dá říct nespokojenost. Z pohledu podmínek v průběhu sezony a hlavně výsledků ke konci sezony, panuje spokojenost. Platí: „Konec dobrý, vše dobré“.

Napadlo vás, že by Lokomotiva mohla I. ligu opustit?
Hrozba baráže byla velice reálná. A samotná baráž, která se hraje s vítězi tří skupin II. ligy je velice náročná. Špička druhé ligy je výkonnostně srovnatelná s druhou polovinou první ligy. Důkazem toho byl letošní nováček v první lize VK Hronov, který obsadil v konečném pořadí páté místo. Z tohoto pohledu byl náš výkon v posledních kolech velice důležitý.
A jestli jsem si připouštěl sestup? Není to tak dávno, když jsme v roce 2007 hráli krajský přebor druhé třídy. Tedy tu nejnižší ženskou soutěž. Nyní hrajeme už čtvrtou sezonu I. ligu, druhou nejvyšší soutěž v ČR. Jsem realista, a když bude situace nepříznivá, dokážu si představit návrat až do krajského přeboru. Zatím je v našich možnostech hrát I. ligu, tak věřím, že i v příští sezoně ji diváci v Břeclavi uvidí. Vnímáme účast v této druhé nejvyšší soutěži hlavně jako dobrou reklamu na volejbal. Což má podpořit zájem o tento tradiční kolektivní míčový sport u mládeže a široké veřejnosti.

To se vám daří. Zájem dětí o volejbalové přípravky je veliký…
Dlouhodobě pracujeme s mládeží na základních školách, kde se spolu s učiteli snažíme u dětí rozvíjet základní pohybové a míčové dovednosti. Výsledkem tohoto našeho snažení je nárůst počtu dětí v našich přípravkách. Tyto děti nám budou dorůstat do žákovských kategorií a naroste nám počet soutěžních družstev, pro které budeme potřebovat další trenéry. Rádi bychom rozšířili naši trenérskou základu o další dobrovolné volejbalové nadšence z řad hráčů, kteří nám pomůžou rozvíjet volejbal v Břeclavi.

Jsou mezi mladými hráčkami i takové, které by mohly brzy hrát I. ligu žen?
Naši práci s mládeží se snažíme rozvíjet tak, aby jsme brzy vychovali hráčky pro doplnění ženského áčka. Ale toto naše snažení naráží na spoustu úskalí. To největší je v tom, že Břeclav je regionální město, kde nejsou vysoké školy a je zde jen omezená nabídka středních škol. To má za následek, že některé hráčky odcházejí z našeho oddílu, když jdou na střední školu mimo Břeclav. Další volejbalové naděje nám odchází při nástupu na vysoké školy. Pokud jdou na školu do Brna, tak je to ještě řešitelné. Holky na tréninky a zápasy dojíždějí, ale když jdou do Olomouce, Prahy či Ostravy je to neřešitelné. Další skutečností je, že pokud vychováme kvalitní hráčky, tak o ně mají zájem extraligové kluby. To je případ Zuzany Kratochvílové, která přestoupila do Šternberka a Mariky Tesařové. Ta loni přestoupila do VK KP Brno a je také členkou juniorské reprezentace ČR. Proto k nám musí hráčky na doplnění áčka přicházet z mimobřeclavských klubů. Z těchto důvodů máme smlouvu s partnerským klubem VK KP Brno o hostování jejich hráček, které nejsou v Brně tolik herně vytížené. U nás tyto hráčky získají další herní zkušenosti, které využijí v další volejbalové kariéře. Příkladem může být Romana Staňková, která v Lokomotivě hostovala v sezoně 2010/11. V následující sezoně byla nejvíce bodující hráčkou VK KP Brno a patřila k nejlepším hráčkám extraligy žen ČR. Nyní obléká dres německého extraligového týmu Ladis in Black Aachen.

A co budoucnost mužského volejbalu, který v Břeclavi bohužel zašel na úbytě? Máte v přípravkách i chlapce?
V našich přípravkách máme kromě 130 holek také 35 kluků. V současné době tak patří volejbalový oddíl Lokomotiva Břeclav k největším sportovním klubům v Břeclavi. Je největším dívčím klubem a nyní už také největším smíšeným sportovním klubem v Břeclavi. I vedení města Břeclavi si všimlo, jak se dynamicky náš klub rozvíjí a těšíme se z jeho částečné podpory. Naše těšení by mohlo být ještě větší, kdyby vedení města Břeclavi neodmítalo náš klub zařadit z hlediska podpory mezi hlavní sportovní kluby v Břeclavi. Doufáme, že z tohoto hlediska brzy zavládne při rozdělování městských dotací ve sportu běžný princip fair play. Děkujeme všem našim partnerům, bez jejichž pomoci by nebylo možné dosáhnout současné úrovně břeclavského ženského volejbalu. Hlavními partnery jsou Město Břeclav, ZFP akademie, Gumotex, EUROPRINTY, Teplo Břeclav, Polamont, SCHMIDT Reality, Keramostroj a Dasmar.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …