Foto:www.zelpage.cz

Také čeští senioři mohou nyní jezdit slovenskými vlaky zadarmo

BŘECLAV  – Od 17. listopadu mohou na Slovensku vlakem zdarma cestovat kromě seniorů i studenti a děti. Nejen Slováci, ale všichni občané Evropské unie.

Bezplatné cestování vlakem na Slovensku, které pro děti, studenty a penzisty zavedla vláda premiéra Roberta Fica, budou moci využít také Češi. Jízda vlakem zdarma se pro zmiňované kategorie cestujících totiž nebude vztahovat pouze na Slováky, ale na všechny občany Evropské unie.

Na bezplatné cestování až na výjimky ve všech vlacích na Slovensku získali od 17. listopadu nárok děti do 15 let, studenti denního studia, důchodci nad 62 let, jakož i osoby, které pobírají například invalidní nebo sirotčí důchod. Pro jízdu vlakem zdarma si osoby, které splňují stanovená kritéria, musejí s výjimkou dětí do šesti let nechat vystavit zvláštní průkaz. Češi starší 62 let předloží k žádosti pouze doklad totožnosti, studenti zase potvrzení školy, že navštěvují denní studium. Zájemce mladší 62 let, který pobírá některý typ důchodu, přiloží potvrzení o jeho přiznání. Před nastoupením do vlaku si pak tito cestující vyžádají zvláštní jízdenku do druhé třídy, která bude ve vybraných kategoriích vlaků vázaná na konkrétní spoj.

„Čeští důchodci starší 62 let předloží jen občanský průkaz a získají průkaz na bezplatnou přepravu. Platí pro ně, podobně jako pro slovenské penzisty nad 62 let, přechodné období a do konce března příštího roku budou dostávat jízdenku na bezplatnou přepravu na konkrétní jízdu jen na občanský průkaz,“ uvedla mluvčí státního železničního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ŽSSK) Jana Morháčová.

Mluvčí upozornila, že bezplatné cestování vlakem se nevztahuje na jízdu v příhraničním úseku – při jízdě ze zahraničí na Slovensko je to úsek po první stanici na území Slovenska, kde vlak pravidelně zastavuje podle jízdního řádu.

Průkaz na bezplatné cestování vlaky ŽSSK vystaví dopravce ve svých pokladnách. Na 85 železničních stanicích vybavených systémem komplexního vybavení cestujících, tedy hlavně ve větších městech nebo v turistických regionech, zákazník dostane průkaz na počkání. V dalších 65 menších stanicích lze o registraci požádat; průkaz má být připraven k vyzvednutí do tří pracovních dnů na místě, kde byla žádost podána.

 

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Peníze z účtů rychle zmizí

BRNO VENKOV, BŘECLAVSKO: Senior z Brněnska přišel během dvou týdnů o více než milión.  Dvoutýdenní …