Pondělí , 15 Červenec 2024

Svatováclavské slavnosti nabízí od pátku pestrý program

BŘECLAV (vla) – Osobitý český písničkář Xindl X, první slovenská Superstar Katarína Koščová se skupinou Neřeř, vyhlášená romská cimbálová muzika Ciganski Diabli orchestr The Tap Tap z Jedličkova ústavu, s nímž špatná nálada nemá šanci.

Kromě tradičních folklorních oslav a tradic budou mít třiadvacáté břeclavské Svatováclavské slavnosti nabitý program i hudebními hvězdami. Poslední zářijový víkend město rovněž ožije Dnem železnice a oslavami 175. výročí příjezdu prvního vlaku do českých zemí (více v tištěné podobě Týdeníku Břeclavsko na straně 6).

„Svatováclavské slavnosti i letos obsadí louku pod břeclavským zámkem. Vzhledem k úspěšnému loňskému ročníku zopakují i třídenní rozvržení programu, který by měl pobavit hned několik generací diváků. V pátek tak dojde na tradiční stavění máje a vinný košt, ale i na bleší trh na louce a večerní festival mladých kapel z Břeclavi a okolí. Sobotní odpoledne a večer bude patřit známým jménům české a slovenské hudební scény, dopoledne navíc ve velkém oslaví České dráhy ono historické výročí. Neděle bude tradičně pařit folkloru, krojovému průvodu a taneční zábavě pod zámkem,“ shrnul program slavností místostarosta Břeclavi Richard Zemánek.

Areál pod zámkem v pátek 26. září ožije již v 15 hodin dalším břeclavským bleším trhem. Prodej i vstup na něj bude opět zdarma, rezervaci stánků zájemci vyřídí na emailové adrese petr.vlasak@breclav.eu. V 17 hodin starobřeclavská chasa začne stavět máju a dvě hodiny na to začnou hrát mladé kapely z regionu. Vystoupí blues rockoví The Faldatores z Břeclavi, Šroti z Dolních Bojanovic, kapela Nechce se nám, výjimečná sestava hudebníků z Podivína In Vino Musica, Carpet Cabinet ze slovenské Skalice s kombinací funky a taneční elektroniky a na závěr sestava Chameleon Groove s hudebníky od Břeclavi po Březí (nedávno je mohli slyšet Břeclavané i na závěr Chillifestu). Vstupné se podobně jako na sobotní a nedělní program na louce platit nebude.

Páteční program doplní v pět hodin odpoledne vernisáž děl břeclavské výtvarnice a pedagožky Boženy Uhrové s titulem Hry v muzeu pod vodárnou a od osmnácti hodin i přehlídka vín v Domě školství.

„V sobotu v deset hodin dopoledne dojde na očekávané oslavy železničního výročí. V areálu břeclavského vlakového nádraží budou přichystány prohlídky historických i moderních vlaků, projížďky parními lokomotivami, program pro rodiny s dětmi a různé soutěže. Ve čtrnáct hodin pak mohou přejít návštěvníci, kterých se čeká hned několik tisíc, pod břeclavský zámek, kde začne řemeslný jarmark,“ doplnil Zemánek.

Ve tři hodiny odpoledne zahájí hudební maraton originální dixieland z Kopřivnice Stanley´s Dixie Street Band, po něm přijdou na řadu Neřež s Katkou Koščovou, Ciganski Diabli a The Tap Tap. O půl desáté večer zazpívá a zahraje Xindl X, program uzavře zábavný a energický revival rockové kapely AC/DC Bon Scott Memorial Band z Olomouce.

Nedělní hodový průvod centrem města vyrazí ve čtrnáct hodin. Jakmile dorazí krojovaní pod zámek, začne tradiční hodová zábava a dětský folklorní festival na zámeckém náměstí. O netradiční tečku slavností se postará další Divadelní neděle. Pod širým nebem v parku u sladovny sehraje od 19 hodin svůj zábavný improvizační kabaret divadlo VOSTO5 z Prahy.

 

 

SvSlavnosti2014 blesak11

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …