Svatopluk Vrbka představil svá moudra a recepty

MIKULOV – Svatopluk Vrbka chtěl napsat kuchařku už dávno, ale nejprve dostala přednost dostala knížka Povídání o Mikulově. Napsání kuchařky mu však pořád leželo v hlavě a tak ji napsal.

Obrátil se na své kolegyně z dob studií a požádal je o zaslání receptů, které by splňovaly určité podmínky – aby nebyly drahé, byly dobré, nebyly pracné, spolehlivé a daly se uchovat v mrazáku. Přišlo mu několik stovek kuchařských receptů jednoduchých i složitějších.

Jak autor řekl na besedě v sobotu navečer v mikulovském bistru Kuk: „Knížka je určena staříkům, kteří zůstali sami. A protože v podobné situaci jsou i mnozí mladíci, je určena i jim. Knížka má být spíše inspirací než detailním návodem a názory v ní uvedené jsou soukromé názory a čtenář s nimi také nemusí souhlasit.“

V knize tedy nenajdete jen recepty, ale také něco o domácnosti, hygieně a stravování. Poněvadž autor tvrdí, že člověk si musí umět zachovat v každé situaci určitou úroveň, noblesu. Nesmí sklouznout k večeřím typu tvarůžky z papíru, anebo neustlat postel, protože ji bude večer znovu rozestýlat. Čaj je potřeba servírovat v příslušných konvicích do správných hrníčků s podšálky a podobně. Sice není potřeba si k čaji oblékat smoking jako Angličané, ale být alespoň přiměřeně oblečený. A to jsou ta moudra mikulovského staříka, která je dobře si přečíst.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

VALTICE: Svěcení vína

VALTICE / Státní zámek Valtice – Španělská konírna 18. 11. 2023 začátek od 15:00 Přehlídka …