Svatomartinský přípitek LVA 2016

LEDNICE/ VALTICE

Po letní sezóně se pro milovníky vína nezadržitelně blíží doba mladých vín, jejichž ochutnávka je tradičně zahájena svátkem Sv. Martina. Také v tomto roce jsme pro Vás, již popáté, připravili Svatomartinský přípitek v Lednicko-valtickém areálu, který bude v letošním ročníku probíhat v  prostorách jízdárny lednického zámku a před radnicí, na náměstí, ve Valticích. Mezi oběma místy bude po celou dobu akce opět zajištěna kyvadlová doprava historickým busem Praga RND, takže v jednom dni bude možné ochutnat pohodlně vína v obou místech, aniž by bylo nutné řešit dopravu. První jízda autobusu bude v 12:00 hodin z Valtic. Zastávka autobusu je přímo před valtickou radnicí.

K degustaci vín budou připravené husí speciality, které jsou na Moravě tradičním doplňkem svatomartinských slavností.

Zahájení slavností je v pátek 11.11.2016 v 11:00 hodin, ve Valticích příjezdem centuriona římské legie v Galii, Martina na bílém koni. Slavnostní přípitek návštěvníků s Martinem bude ve Valticích přesně v 11,11 hod. V Lednici bude slavnost zahájena, v 11,11 hod, svěcením vín místním knězem a pokračovat slavnostním přípitkem v 11,20 hod. Během dne čekají milovníky mladých vín vystoupení cimbálových muzik, až do večerních hodin. Svatomartinský víkend pokračuje ve Valticích i v sobotu, kdy na náměstí ve Valticích bude v provozu Svatomartinský stan s vystoupeními cimbálových muzik, na závěr programu ve stanu vystoupí skupina Robie Williams Revival. V nočních hodinách bude po oba dny Svatomartinský program pokračovat ve Valtické vinárně, v sousedství stanu.

Novodobou tradici Svatomartinským zahájil valtický vinař Ing. Jiří Kopeček v r. 1995, kdy registrací značky „Svatomartinské“ u Úřadu průmyslového vlastnictví chtěl zejména vytvořit protiváhu moravských vín proti mladým vínům „Beaujolais Nouveau“, slavné francouzské značky mladých vín. O tom, že to byl dobrý nápad, svědčí obliba mladých Svatomartinských vín v posledních letech.

Dle současného správce značky „Svatomartinské“, kterým je od r. 2005 Vinařský fond ČR, lze pod značkou SVATOMARTINSKÉ vyrábět vína pouze z těchto raných odrůd:

Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké
A kupáže z těchto odrůd.

Zdroj: www.lednice.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …