Foto:www.czechtourism.com

Svátek ledového a slámového vína je tady

LEDNICE – O tomto víkendu se v prostorách zámku Lednice uskuteční čtvrtý ročník soutěže Světový den ledového vína – Ice Wine du Monde 2014.

Mezinárodní soutěže ledových, slámových a dalších vybraných sladkých vín se letos zúčastní vzorky vinařů ze sedmi zemí. Odbornou část soutěže, která získala mezinárodní renomé i díky přísným pravidlům pro soutěžící vzorky, doplní víkendový Oper Air Festival v prostorách zámeckého parku.

Odborné degustace budou i letos probíhat v reprezentativních prostorách zámku Lednice. Komise složená z mezinárodních degustátorů bude přidělovat soutěžním vzorkům velké zlaté, zlaté, stříbrné a bronzové medaile.
„Ledová a slámová vína jsou vyráběna specifickými metodami pouze v zemích, které mají klimaticky odpovídající podmínky. Obsah zbytkového cukru musí být u všech předkládaných vzorků minimálně 45 g/l, pocházet musejí z ucelené šarže nejméně 100 l a nelze akceptovat vína dolihovaná. Statut soutěže zaručuje, že všechny přihlášené vzorky splňují vysoký standard“, říká o soutěži její prezident Jakub Šebesta.

Soutěž se i letos koná pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), jejíž delegátkou v letošním ročníku bude paní Ivana Alpeza, která současně bude zastupovat chorvatské degustátory v jedné z hodnotících komisí.

„Mezinárodní soutěž ledových, slámových a ostatních sladkých vín Ice Wine du Monde je pro Českou centrálu cestovního ruchu příležitostí pro představení nejen celého Lednicko-valtického areálu, ale i ostatních turistických cílů jižní Moravy. Gastro festivaly určené široké veřejnosti zažívají velký boom, snoubení vín s vybranými jídly, možnost ochutnat či zakoupit regionální vína a speciality,bude jistě dobrým důvodem, proč o víkendu zavítat právě na Open Air Festival, který bude pro veřejnost připraven na Čestném nádvoří zámku Lednice a v přilehlém zámeckém parku,“ dodává k doprovodnému programu generální ředitel agentury Czech Tourism Rostislav Vondruška.

Pro návštěvníky Ice Wine du Monde 2014 je v sobotu a v neděli (vždy od 10 hodin) připraven bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na gastroshow kapitána kuchařského týmu Československého svazu kuchařů Jiřího Krále, divadelní i pohybová vystoupení, koncert Janka Ledeckého (v sobotu ve 14.00) a folklorního souboru Hradišťan (v sobotu v 16.00), v neděli vystoupí finalistka soutěže Hlas Česko-Slovenska Vendula Příhodová (14.00) či Rebelové rokenrolu (15.15). Ochutnávat a zakoupit bude možné nejen vína od českých a moravských vinařů, ale také regionální speciality a potraviny vhodné k vínům. Festival nabízí program i pro dětské návštěvníky – pohádková divadelní vystoupení, dobový fotoateliér i rukodělné dílničky. Po oba festivalové dny se budou moci návštěvníci zapojit do vědomostní soutěže o ceny i do laické hodnotitelské soutěže vín.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …