foto: frankr

STŘEDEČNÍ GLOSY 9.07.2014 Miroslava Macka

Pořád nerozumím tomu, co je hrdinského na tom být žoldákem. Ten musí pochopitelně poslouchat i ty rozkazy, se kterými vnitřně nesouhlasí a musí se účastnit bitev a válek, které jsou (jako většina těch minulých, současných a budoucích) zcela nesmyslné a nic neřešící. Rizika, že přitom může být zmrzačen nebo zemře, si je jistě dobře vědom. Za to je přece též placen.

Má navíc na vybranou: může se kdykoliv žoldu vzdát a jít dělat nějakou méně rizikovou práci.
Jak jsem očekával, ihned propukly orgie pražské kavárny na téma „obrany našich hodnot“ a tradiční čecháčkovské fángličkaření. Jediné, co bohužel očekávat nelze, je seriózní debata o tom, zda v Afganistánu jde skutečně o obranu našich hodnot, a pokud ano, zda efektivním a žádoucím způsobem. Zato politického přiživování se na bulvárním zpravodajství o této válečné epizodě bude více než dost.
P.S.: Jak jsem záhy zjistil, moji zobecňující glosu leckteří berou jako znevažování smutku a bolu rodin padlých vojáků. Není tomu tak, nicméně chápu, že kdo chce psa bít, vždycky si hůl najde.
P.P.S.: Také newspeakové okecávání, že přece nejde o žoldáky, je zbytečné. Žold zůstane žoldem, tedy platem najatého vojáka, bez ohledu na to okecávání.
P.P.P.S.: Položte si zásadní dvě otázky: Domníváte se, že jsou Afgánci šťastnější a spokojenější, než před těmi dvanácti lety? Cítíte se Vy dnes bezpečněji?

V internetové diskusi kdosi připomněl slova Thomase Jeffersona: Strom svobody nepřežije, nebude-li čas od času zaléván krví patriotů.
Nelze než souhlasit, avšak je též nutno položit si otázku: Je rozumné a opravdu nutné zalévat palmu a přitom nechat chřadnout lípu?

Ekonom Pavel Páral:
„Státní firmy jsou majetkem všech občanů a nikoli těch osmnácti procent voličů ANO a už vůbec nejsou a nesmí být součástí Agrofertu. Babiš při obsazování dozorčích rad rozhodujících o tom, kdo bude nakonec ve výkonném managementu, vězí hluboko v konfliktu zájmů. Jeho firmy jsou buď přímo obchodními partnery, nebo mají na podnikání státních firem své vlastní zájmy.“

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …