Pondělí , 15 Červenec 2024
il.foto

Strážníci budou úřadovat přímo v terénu

BŘECLAV – Bezpečnost v ulicích patří mezi priority nového vedení břeclavské radnice. K jejímu zvýšení by měla přispět i zajímavá novinka.

Místo nákladného budování a provozování stálých služeben městské police v různých částech města získají strážníci speciální automobil, který jim poslouží stejně jako služebna a ještě jim umožní vykonávat řadu dalších činností

„S tím nápadem přišel radní Tomáš Mráz. Chtěli bychom, aby městská policie byla více vidět v ulicích. Čím víc bude služeben, tím větší bude tendence strážníků v nich sedět, navíc to samozřejmě nese stálé náklady na provoz. Místo toho jsme se rozhodli pořídit podobný automobil jako má dopravní policie, ve kterém budou mít strážníci zázemí a kde budou moci vykonávat určité základní úkony,“ vysvětlil novinku starosta Břeclavi Pavel Dominik.

Radní Tomáš Mráz se inspiroval v zahraničí. „Viděl jsem na internetu, že to v některých zemích strážnici využívají a věřím, že to bude dobře fungovat i u nás. Navíc to bude mnohem efektivnější než stálé služebny. Strážníci se například budou moci postavit o víkendu do problémové lokality a už jen jejich samotná přítomnost bude budit respekt.“

Velitel Městské policie Břeclav Stanislav Hrdlička tuto novinku vítá a upozorňuje, že nepůjde jen o jakousi „pojízdnou služebnu“.

„Bude to víceúčelový přepravní automobil, který bude mít mnohem širší využití. Od 1. ledna přechází na městskou policii agenda spojená s parkováním, museli bychom k tomu stejně obstarat nějaké vozidlo na převoz materiálu (tzv. botičky, nářadí). Často převážíme i různé objemné věci, jako například nalezená kola nebo porouchané elektrické invalidní vozíky. Často se nám také stává, že musíme převézt větší počet osob. Když například zadržíme skupinku nezletilých, musí je dvoučlenná hlídka rozvézt rodičům v doprovodu pracovníka odboru sociální věcí a na to potřebujeme i několik aut. Často řešíme odvoz zvířat, takže to využití bude opravdu všestranné,“ tvrdí velitel strážníků.

Vozidlo bude vybavené potřebnými technologiemi, aby strážníci měli přístup do registru osob, vozidel, hledaných osob a podobně. V případě potřeby budou strážníci mít možnost vše zdokumentovat na místě a občané nebudou muset dodatečně docházet na služebnu. „Z hlediska ekonomiky, efektivity i operativy je toto řešení mnohem lepší,“ je přesvědčený Stanislav Hrdlička.

Městská rada již vyhlásila na nové vozidlo výběrové řízení, poslední termín pro podání nabídek je 11. prosince. Po vyhodnocení nabídek pak mohou radní vybrat tu nejvýhodnější. Nové vozidlo se ale v ulicích objeví až o něco později. „Není to nákup rohlíku. Vůz bude potřeba upravit a vybavit, což nějaký čas potrvrá. Nedokážu proto teď přesně říct, za jak dlouho se to dá pořídit, ale nemělo by to trvat dlouho,“ věří starosta Pavel Dominik.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Stříleli na značky, postřelili procházejícího muže

LEDNICE: Kriminalisté oba muže obvinili.  Případ těžkého zranění devětadvacetiletého muže v Lednici šetří břeclavští kriminalisté. Mladý …