Štěpán Hrstka by se dnes dožil sta let

Břeclav – Dnes, 9. října by se dožil sta let pan JUDr. Štěpán Hrstka.

Štěpán Hrstka prožil v Břeclavi krásné mládí a jako gymnazista chodil na „veslák“, kde se scházela břeclavská společenská špička, ale také studenti, aby sportovali a bavili se. Na tehdejší dobovou atmosféru vzpomínal jako na období plné soudružnosti a tvořivého nadšení od studentů až po představitele města.  Vstoupil do Orla, věnoval se veslování a lehké atletice. V překážkovém běhu na Katolické olympiádě ve Vídni získal v roce 1936 prvenství. V témže roce se jeho bratr Antonín úspěšně účastnil OH v Berlíně jako lodivod břeclavské osmy.

Po roce 1934 se z Břeclavi odstěhoval, ale celý život se stále rád vracel do Břeclavi. Celoživotně byl zaměstnán jako podnikový právník. Vždy měl smysl pro spravedlnost. S žádostí o právní pomoc se na něj obraceli jeho kamarádi z Břeclavi, kteří žili v Izraeli a se kterými se stýkal do konce života. Zajímavé a pro dnešní dobu podnětné byly jeho myšlenky a životní postoje. Každého posuzoval pouze dle jeho činů a ne podle národnosti. Oceňoval, že jeho první učitel hudby Chovanec má v LŠU svou pamětní desku. Naproti tomu se podivoval nad tím, že na „vesláku“ dodnes není žádná deska, oceňující zásluhy celé řady sportovních osobností. Stejně tak nebyli oceněni židovští Břeclavané, bojující ve válce za naši vlast. Vzpomínal na řadu mecenášů jak v kultuře, tak i ve sportu. Veslaře podporoval především starosta R. Zaoral.

Štěpán Hrstka zemřel v jeho devadesáti sedmi letech. Na jeho pohřbu zazněla píseň Za Starý Breclavů a Sbor židů z opery Nabucco  jako symbol jeho životních postojů.

ing. Jaroslav Zika

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

ŠKOLNÍ AKADEMIE Gymnázia Velké Pavlovice

Gymnázium Velké Pavlovice pořádá a srdečně zve na školní akademii… ŠKOLNÍ AKADEMIE  Středa 26. června …