Členové výpravy s hustopečskou vlajkou. Foto: Karel Fridrich

Stavěli školu v Tanzanii pod hustopečskou vlajkou

Hustopeče – Čtveřice dobrovolníků ze sboru Apoštolské církve Hustopeče, tři postavené třídy, masajská step a nepřeberné množství zážitků. To je v kostce dobrodružství, o které se s námi podělil pastor Apoštolské církve Karel Fridrich. Na začátku srpna se vrátil z dobrovolnické mise v Tanzanii.

Jet do Tanzanie stavět školu – takovou nabídku letos dostal Sbor Apoštolské církve Hustopeče od nadačního fondu Nehemia, s kterým už dlouhodobě spolupracuje. Čtveřice dobrovolníků se nelehkého úkolu nezalekla a pro Radima Fiedlera, Jana Gavlíka, Miroslava Makovčiku a Karla Fridricha tak 22. července začalo africké dobrodružství.

Členové výpravy s hustopečskou vlajkou.
„Když jsme dostali onu nabídku, cílem bylo postavit jednu třídu základní školy pro Masaje. Nakonec se ale ještě podařilo získat nějaké peníze a tak jsme pracovali na třech třídách. Pracovní den nám začínal v osm ráno a končili jsme v sedm večer. Zdili jsme, dělali střechu, omítali,“ popsal náplň mise pastor Apoštolské církve Karel Fridrich.

Uprostřed masajské stepi pracovala čtveřice dobrovolníků více než čtrnáct dní. Pod hustopečskou vlajkou. K ruce jim bylo přiděleno pár místních mužů. Do Tanzánie mohl odjet jen omezený počet dobrovolníků kvůli složité dopravě. „Dostat se do stepi je celkem náročné. Je to tři hodiny cesty z nejbližšího města,“ vysvětlil Fridrich.

Práce uprostřed Tanzánie pro Evropany nebyla lehká. Počasí sice bylo v období sucha a zimy příjemné, ideálních 25 stupňů. Museli si ale zvyknout na zcela jiné stavební postupy. „Například materiál – nebyl tak úplně v té kvalitě, na kterou jsme zvyklí. Dřeva byla křivá, nebyla rovnoměrně zhoblovaná. Dost nás zdržovalo to, abychom stavbě dali aspoň nějakou formu. Byla to pro nás výzva,“ shrnul vedoucí týmu dobrovolníků.

V minulém roce nadační fond Nehemia zaplatil v masajské stepi pro ubytovnu školáků sprchy a toalety. Letos čtveřice mužů z Hustopečí a okolí přistavila další tři místnosti a škola tak teď může nabídnout osm tříd.

„Škola je určená pro Masajské děti. Snaží se naučit číst a psát. Více než 80 procent Masajů je totiž negramotných. Když jsme pracovali, byl v Tanzanii běžný školní rok. Viděli jsme, jak děti přichází, nástup před školou, zazpívání tanzanské hymny, rozchod do tříd, přestávky. O přestávkách byly děti zvědavé, chodily za námi a měly chuť si s námi povídat,“ popsal Fridrich.

Masajské děti chodí denně do školy i několik kilometrů. Podle Fridricha jsou totiž v masajské stepi vzdálenosti vnímány úplně jinak než u nás. „Jsou tam obrovské vzdálenosti, pro nás těžko pochopitelné. Pro běžného Masaje, třeba i ve věku kolem 70 let, není problém ujít i třicet kilometrů denně,“ zmínil pastor.

Dobrovolníci přespávali u německého misionáře Wernera Drotleffa, který v březnu navštívil i Hustopeče. Stravovali se ale ve školní jídelně. Ochutnat tak mohli místní speciality – hlavně jídla z kukuřice a fazolí, posnídali ale i gazelu a zkusili i pokrm vážených stařešinů.

„Na masajské slavnosti jsme dostali ten nejcennější pokrm, který dostávají jen vážení členové. Pro nás však byl téměř nepoživatelný. Abychom neurazili, tak jsme i přes to žvýkali a žvýkali. Byla to blána, která u krávy upíná ledviny. Byla tuhá, lojovitá,“ svěřil se s jedním z největších zážitků Fridrich.

S dalšími zážitky, fotografiemi a videi se chce čtveřice dobrovolníků podělit s ostatními na plánovaných besedách a přednáškách. „Zatím nemáme přesně určené termíny besed. Někdy na podzim, až zpracujeme všechny fotky a videa,“ uzavřel Fridrich s tím, že přesné datum konání přednášek včas oznámí.

(Text: Jana Rozková, Foto: Karel Fridrich)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …