Mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku se 14. září dopoledne vlivem vytrvalého deště sesunul o 20 metrů svah na kemp v rybářské oblasti. Půda kompletně zasypala jeden karavan. Zranila se jedna žena, záchranáři ji odvezli do nemocnice. Hasiči kemp evakuovali. ČTK Šálek Václav

Stát pošle na obnovu škod po sesuvu půdy 78 milionů korun

Praha – Stát pošle na obnovu po letošních sesuvech půdy na jižní Moravě 78 milionů korun, schválila na pondělním jednání vláda. Celkové náklady Jihomoravský kraj předběžně vyčíslil na více než 86 milionů. Ze státního rozpočtu poputuje na jih Moravy 59 milionů korun, dalších asi 19 milionů bude z operačního programu, kde větší část půjde z evropských fondů.

Zhruba 8,2 milionu korun vydá ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na obnovu obecního a krajského majetku a 1,1 milionu korun pošle přímo majitelům poškozených bytů. Resort životního prostředí vyčlenil zbylých 50 milionů korun, které se použijí na likvidaci škod způsobených sesuvem půdy na životním prostředí.

Náklady na stabilizaci svahu k řece Dyji v obci Bulhary za dalších zhruba 19 milionů korun zaplatí projekt podporovaný z Operačního programu Životní prostředí. Větší část těchto nákladů tak proplatí EU ze svých fondů.

Po sesuvech byl od půli září do půlky října v Dolních Věstonicích, Strachotíně, Pavlově a Bulharech vyhlášen stav nebezpečí. Nejvážnější byla situace v Bulharech, kde uvolněný svah nad řekou Dyjí ohrožoval 14 domků. Srážky uvolnily také silnici spojující Dolní Věstonice a Pavlov, která se stále spravuje. Auta by po ní mohla začít jezdit v prosinci.

Autor: ČTK

www.ctk.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku Výsledky českých zápasů: úterý 6. února 2024 Česko …