Páteční program ve Tvrdonicích patřil dechovkám. Foto: Karel Čepera

Stárkem Podluží se stal Martin Vaculík

TVRDONICE – Obec Tvrdonice, Slovácký krúžek Tvrdonice ve spolupráci s Folklorním sdružením České republiky uspořádaly již 61. ročník národopisných slavností Podluží v písni a tanci.

Po celý slunný víkend, od pátku 6. června do neděle 8. června, v přírodním areálu a na dalších místech ve Tvrdonicích probíhal folklorní program. Pátek byl tradičně přehlídkou dechových hudeb a jejich sólistů. V 19 hodin zahájila páteční pořad Dechová hudba ZUŠ Velké Bílovice s vedoucím Lubošem Řehánkem, následovalo oficiální zahájení festivalu předsedou přípravného výboru a místostarostou Tvrdonic Milanem Trechou a pak už se střídaly v pořadu Richarda Pavlíka a Miroslava Zahradníka kapely Palavanka, Boršičanka, Vištučanka a Kameníkovi muzikanti. Pořad moderoval známý zpěvák a moderátor Karel Hegner. Následovala beseda s sexuologem Radimem Uzlem na téma Láska s hvězdičkou a lidová veselice s dechovkou Boršičanka a cimbálkou Zádruha. Pátečního programu se zúčastnilo více jak 500 diváků.

Sobota byla nejnáročnější a tradičně také nejvíce navštívená (více jak 1.000 diváků). Již od 12.30 hodin na náměstí koncertovala dechovka ZUŠ Velké Bílovice, následoval krojovaný průvod dětských souborů do amfiteátru, kde se konal pořad autorky Zdeny Šlichtové Naše děti za účasti souborů z Ratíškovic, Jatelinečky z Moravské Nové Vsi, Šardičánku ze Šardic, Kis Csepel Folk Dance z Maďarska, Rouchováčku z Rouchovan, Holůbka z Ostravy, Šátečku z Nymburka, Břeclavánku a domácí Pomněnky. Prostor v programu dostali také nejlepší zpěváčci a malí verbíři z Podluží, vítězové dětských soutěží.

Největší zájem diváků je vždy o soutěže ve zpěvu a o titul stárka Podluží. Po nich následoval program národopisného souboru Břeclavan k 60. výročí vzniku souboru a vyhlášení výsledků soutěží. Sólo žen vyhrála již tradičně Jana Otáhalová, druhá byla Kamila Šošovičková a třetí Štěpánka Pšovská. V kategorii ženských duet zvítězily Štěpánka Pšovská a Kamila Šošovičková, druhé místo získaly Kateřina Bízová a Jana Otáhalová. Ve smíšeném duetu se nejvíc líbila Jana Otáhalová a Jiří Salajka, na druhém místě skončili Anna Petrášová a František Bartošík a na třetím Kateřina Bízová a František Kobzík. Stárkem Podluží se stal ze sedmi soutěžících Martin Vaculík z Dolních Bojanovic. Do strážnické soutěže Slovácka ve verbuňku postoupili Stanislav Popela, Martin Vaculík, Martin Kobzík, Jan Huňař, Ondřej Koneček a Jakub Zezula. Pokračovala volná zábava při Cimbálové muzice Jožky Severina a dechovce Zlaťulka.

 

Stárek Podluží Martin Vaculík.Foto: Jaroslav Švach
Stárek Podluží Martin Vaculík. Foto: Jaroslav Švach

Neděle začala mší svatou, již v 10 hodin se začaly sjíždět chasy na vozech, následoval krojovaný průvod všech účinkujících Hore Tvrdonicama, pořad Veselá je dědina autorky Zdeny Šlichtové a komponovaný pořad Ludé vojny nechců autora Františka Schulze. Po skončení pořadu následovala lidová veselice s C.K. hudbou Letovice. Účast na nedělním pořadu byla tradičně malá, jen něco více jak 200 platících diváků. Po celou dobu slavností byla na Slovácké chalupě nainstalovaná výstava k 750. výročí první písemné zmínky o Tvrdonicích.

V kategorii ženských duet zvítězily Štěpánka Pšovská a Kamila Šošovičková.Foto: Jaroslav Švach
V kategorii ženských duet zvítězily Štěpánka Pšovská a Kamila Šošovičková. Foto: Jaroslav Švach

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Olympijská výprava FOSFA Sport

Olympijská výprava FOSFA Sport převzala oficiální oblečení Fosfa Sport Břeclavští sportovci, kteří byli za své …