Také minulý týden přibyly na Duhovce do sbírky pro africké děti další kola. Foto: Jiří Holobrádek

Stará kola pomáhají malým Afričanům

BŘECLAV – Zatímco nám stará kola doma zbytečně překáží, na jiném konci světa mohou prokázat neocenitelnou službu.

V roce 2012 byla v Ostravě.založena společnost Kola pro Afriku, jejímž cílem je umožnit dětem v Africe cestu ke vzdělání. Tu jim umožní kola, která darují lidé v ČR. V mnoha afrických zemích mají děti do školy mnoho kilometrů, které každodenně zdolávají pěšky, což je stojí energii a čas. Není tak výjimkou, že je rodiče nechávají doma, aby pomáhali s obživou, a vzdělání, které může pozitivně ovlivnit jejich budoucnost, jde stranou.

Během prvního roku fungování společnosti se podařilo vytvořit přes 70 sběrných míst po celé ČR, zapojit nespočetné množství dobrovolníků, vybrat přes 7.000 kol, vytvořit centrální sklad v Ostravě. Tam jsou kola postupně svážena do centrálního skladu, odkud budou následně expedována do africké Gambie. Tam jsou kola rozdělována podle předem daných kriterií, což je vzdálenost do školy a také prospěch žáka. Žákům jsou kola za drobný poplatek pouze zapůjčena, nestávají se jejich majetkem.

Vloni na podzim se sběrným místem stalo také břeclavské Středisko volného času Duhovka. „Vloni v září jsem informaci o společnosti Kola pro Afriku objevil na internetu. Nejbližší sběrná místa byla v Hodoníně a ve Znojmě, takže jsme se rozhodli u nás zřídit místo pro břeclavský okres,“ říká ředitel Duhovky Leo Čuda. První dva sběrné dny se konaly ještě vloni na podzim a kol postupně přibývalo. „Informace se i díky naší reklamní kampani dostala mezi lidi a teď nám každý sběrný den přivážejí lidé 20-25 kol. Samotné nás úspěch této akce mile překvapil,“ říká Leo Čuda.

Pokud máte i vy doma staré a nepotřebné kolo, můžete ho na Duhovce odevzdat po celý den každý první čtvrtek v měsíci. Protože ale příští měsíc na první čtvrtek připadá 1. máj, budou se kola výjimečně vybírat již ve středu 30. dubna.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …