Společné dílo účastníků 23. ročníku Mikulovského výtvarného sympozia bylo překvapením pro Mikulovské

MIKULOV

Třiadvacátý ročník Mikulovského výtvarného sympozia „dílna“ vyvrcholil v sobotu 13. srpna slavnostní vernisáží na mikulovském zámku. Od 16. července, kdy byl zahájen, zde tvořilo šest umělců v čele s kurátorem Petrem Veselým za podpory teoretičky umění Kaliopi Chamonikola a studenta – technického asistenta Tomáše Prokopa. Průsečíkem jejich tvorby byl příklon k obrazu a minimalismus.

„Většina děl je velmi jednoduchých, jsou to až filosofické věci a rozhodně budou obohacením mikulovské sbírky soudobého umění,“ řekl v sobotu garant sympozia a umělec Libor Lípa.

Společně s kurátorem Petrem Veselým, který se sám vyjadřuje velice skromnými výtvarnými prostředky, tvořili v Mikulově čtyři týdny další renomovaní umělci. „Jsou to z velké části i jeho žáci a zastávají velice podobnou filozofii v umělecké tvorbě,“ uvedla teoretička umění Kaliopi Chamonikola. Patří k nim malíř Břetislav Malý, sochař Jaromír Šimkůj, malířka Barbora Lungová, malíř a grafik František Hodonský, fotograf Michal Kalous a student ateliéru sochařství Tomáš Prokop. Tři desítky jejich vzniklých uměleckých děl jsou součástí výstavy, která na mikulovském zámku potrvá až do 2. října 2016.

Vytvořená umělecká díla zůstávají ve sbírce města Mikulova, která je složena pouze z děl vytvořených v rámci „dílny“. Sbírka tak aktuálně obsahuje dosud celkem více než 400 výtvarných děl mnoha disciplín (fotografie, grafika, malba, plastika, instalace, videoart apod.) a její hodnota dle znaleckých posudků dosahuje přibližně 40 mil. Kč

Kromě svých autorských prací připravili účastníci letošní dílny také jedno společné dílo – překvapení pro Mikulovské. Tím je základní kámen galerie výtvarného umění a knihovny, která by měla vzniknout v budově bývalé hasičské zbrojnici.  

„Věřím, že jsme na prahu toho, co jsme si kdysi vysnili. Že budeme mít důstojnou galerii soudobého umění, kde budou díla z mikulovského výtvarného sympozia trvale vystavována a kurátor bude s touto nesmírně hodnotnou sbírkou pracovat,“ řekl při slavnostním ukončení letošní „dílny“ starosta města Rostislav Koštial a poděkoval všem účastníkům a organizátorům. Libor Lípa zároveň prozradil kurátora příštího ročníku. A tím bude česká umělkyně Kateřina Vincourová.

Hlavním pořadatelem Mikulovského výtvarného sympozia bylo město Mikulov a spolupořadatelem Regionální muzeum v Mikulově a Společnost pro rozvoj Mikulovského výtvarného sympozia “dílna”. Uskutečnění letošního, 23. ročníku MVS “dílna“ bylo finančně podpořeno Jihomoravským krajem, Ministerstvem kultury a dalšími partnery.

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …