Rekonstrukce bitvy u La Suffel Foto: Ivo Ryšavý

Sobotní vzpomínkové akce v duchu Napoleona a Josefíny

Slavkov u Brna – V sobotu 16. srpna se do Slavkova sjelo přes deset tisíc návštěvníků, kteří se přijeli na zámek podívat na program Napoleonských her. Vzpomínkové akce při příležitosti Napoleonových narozenin se nesly také v duchu jeho manželky Josefíny, která zemřela před 200 lety.

Menší rekonstrukce bitvy u La Suffel v zámeckém parku, byla pozvánkou na největší rekonstrukci bitvy u Waterloo, která se odehraje příští rok. To si totiž připomeneme 200leté výročí Napoleonovy porážky. Na Moravu přijel i hlavní představitel generála Rappa – Franky Simon. Ten je zároveň hlavním organizátorem bitvy u Waterloo.V zámeckém parku se utkalo téměř 230 vojáků ze šesti zemí – Česka, Slovenska, Maďarska, Ruska, Rakouska a Belgie.

Franky Simon - hlavní organizátor bitvy u Watwrloo Foto: Ivo Ryšavý
Franky Simon – hlavní organizátor bitvy u Watwrloo
Foto: Ivo Ryšavý

Na zámku se v noci také odehrál bál za účasti manželky Napoleona Josefíny. A jedna z největších barokních památek se tak zahalila do světla svíček a na závěr ji ozářil ohňostroj.

Letošní ročník se nesl ve stylu Napoleonovy manželky Josefíny Foto: Ivo Ryšavý
Letošní ročník se nesl ve stylu Napoleonovy manželky Josefíny
Foto: Ivo Ryšavý

Součástí programu byla i mezinárodní výstava vín Grand prix Austerlitz, kde se ochutnávala vína ze všech oblastí odkud pocházeli vojáci bojující u Slavkova. Efektivní podívanou byla také hromadná stráž z 19 koní.

Tradicí byl už řemeslný jarmark nebo módní přehlídka šatů Napoleonské doby.

A na závěr pozvánka pro vás: letošní tradiční vzpomínkové akce ve Slavkově při příležitosti 209. výročí Bitvy tří císařů se uskuteční 28. – 30. listopadu 2014.

Poznámka: výše zmíněná Bitva u La Suffel (nedaleko Štrasburku) je zajímavá tím, že se odehrála až po Waterloo a Napoleonova vojska ji pod vedením generála Rappa vyhrála.

Her se zúčastnilo přes 10 tisíc návštěvníků Foto: Ivo Ryšavý
Her se zúčastnilo přes 10 tisíc návštěvníků
Foto: Ivo Ryšavý

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc na Pohansku

25. 5. 2024 Přijďte s námi procestovat historii! Letošní muzejní noc se odehraje na zámečku …