Filmový festival SNOW FILM FEST začíná už zítra

Břeclav – Pro příznivce cestování, zimních sportů a extrémů je Snow Film Fest, jsou to ty nejlepší filmy o zimních sportech z celého světa.

Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, snowboardingu, snow-kitingu a dalších zimních radovánkách přinese Snow film fest do Břeclavi zítra,  v úterý 11.listopadu do kina Koruna. Promítání bude tradičně rozděleno do dvou částí se začátky v 17 a v 19 hodin.

A zde je zítřejší program SFF 2014 v  kině Koruna Břeclav:
17:00
 ARSLANBOB
HIGH TENSION  

HUEVO
VAYA A LA CUMBRE
cca 102 min
 
19:00
 SUPERVENTION  
ICEFALL

Z A DO K A ZASE ZPÁTKY

POLÁRNÍK
cca 101 mn.

Festival SNOW FILM FEST probíhá v České republice od roku 2011. Tehdy pod názvem Filmový Festival Zimních sportů. Akce vznikla jako protiváha tehdy již zdárně rozběhlému filmovému festivalu Expediční kamera. Výstižný, ale ne úplně zdařilý název FFZS se pořadatelé letos rozhodli změnit na SNOW FILM FEST.

Pro filmovou přehlídku SNOW FILM FEST se pořadatelé snaží společně s porotou vybrat ty nejúspěšnější filmy celé sezony se zimní tématikou. Kritériem je především úspěšnost na velkých zahraničních festivalech, ale rádi porotě předloží i české a slovenské filmy, které jsou často bezesporu stejně kvalitní a srdci našich diváků ještě bližší.

Co vás letos na SNOW FILM FESTU čeká?

SNOW FILM FEST vás zve na filmy o absolutním extrému polárních expedic, šokujících výkonech sportovců i o tom jak prožívají své životy, když opadne adrenalin a je třeba se vyrovnat se situacemi na pokraji života a smrti. Na festivalu zažijete ohlušující ticho i nedozírnost arktických pustin stejně jako nádheru zasněžených hor a ledovců. Prožijete s aktéry situace, které vám možná odhalí, proč se vydávají na hranice svých možností a možná zjistíte, že je kousek „toho“ i ve vás. Jednotlivé ukázky z filmů můžete vidět zde na facebooku : Snow film fest 2014 Břeclav

 

A jaké filmy budete mít možnost letos vidět?

ARSLANBOB
Režie: Nicholas Covelli, Austrálie, 2013, 12 minut

Arslanbob je malé městečko a horská oblast s divokými lesy plnými ořešáků. V zimě se nezaměstnanost zvyšuje na 80%. A lahev vodky stojí 40 Kč. Pro mnohé farmáře zima znamená 3 velmi nezdravé měsíce. Obklopen horami s mírnými, ale častými sněhovými přeháňkami má Kyrgystán potenciál stát se respektovanou lyžařskou destinací. Hayat si je toho vědom a začíná budovat turistické centrum v Arslanbobu. Během posledních pár let se z několika farmářů stali zimní průvodci a přivítali klienty ze zahraničí.

arslanbob-3

HIGH TENSION
Režie: Peter Mortimer, USA, 2013, 37 minut

Mount Everest se loni dostal na titulní strany novin po celém světě. Byla zveřejněna zpráva, že Ueli Steck a Simone Moro, dvojice jedněch z nejvýraznějších alpinistů, byli napadeni rozzuřenými šerpy, zatím co se pokoušeli o výstup novou moderní cestou. Poté z hory prchli v obavách o svůj život a vyostřenější střety. Incident vyvolal řadu pobouřených reakcí jak mezi nosiči, horolezci tak mezi průvodci. Tým filmařů z Reel Rock Tour, který zahrnoval horolezce a fotografa Jona Griffita a úspěšnou horolezkyni Melissu Arnot, která pětkrát zdolala nejvyšší horu planety, byli s kamerou svědci incidentu. Přináší tak exkluzivní výpověď, co se ten den stalo a proč.

POLÁRNÍK
Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2014, 56 minut

Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. V roce 1998 se mu se třemi Rusy podařil (jako prvním v historii) výkon z kategorie snů: přejít bez cizí pomoci od břehů Ruska napříč zamrzlým mořem Arktidy přes Severní pól až ke břehům Kanady. Dlouhé roky ho vábí další výzva, o kterou se už několikrát pokoušel. Chce přejít napříč Antarktidou přes Jižní pól. Film Polárník je portrétem člověka, který se pokouší přežít sám na nejchladnějším kontinentě.

SUPERVENTION

Režie: Filip Christensen, Even Sigstad, Norsko, 2013, 16 minut

Za celovečerním filmem Supervention stojí celé dva roky filmování a patří k tomu nejlepšímu, co se v loňském roce o freeskiingu a freeridu natočilo. Na SNOW FILM FESTu bude uvedena zkrácená čtvrthodinová verze, která sleduje špičkové jezdce na zajímavých místech ve Skandinávii. Film začíná dechberoucími rozjezdy na skokanském můstku v Lillehammeru, kde se v roce 1994 konaly Zimní Olympijské hry. Odtud se Åsmund Thorsen přesouvá vyřizovat účty na velký horský sjezd. Znovu se pokusí o linii, která mu v minulosti způsobila zranění. Nakonec můžeme sledovat triky talentovaného mladého švýcarského jezdce Jespera Tjädera. V dokumentu se mísí velkolepé přírodní záběry s progresivním lyžováním. Film byl natočen s cílem sdílet radost z pohybu a z cestování.

snow film fest2
HUEVO
Režie: Ondřej Švihálek, Česká republika, 2014, 30 minut

Brněnské trio extrémních lyžařů Kejda Ski Team se vydává na svou vysněnou expedici do vysokého pohoří Cordillera Blanca v Peru. Jejich cílem je vylézt a následně slyžovat co nejvíce šestitisícových vrcholů, pokud možno strmými liniemi. Na čtvrtém vrcholu však expedice náhle končí… Jeden z peruánských sjezdů obdržel ocenění Výstup/sjezd roku ČHS 2014.

VAYA A LA CUMBRE
Režie: Ollie Nieuwland-Zlotnicki Zach Ornitz, USA, 2012, 23 minut

Vaya a la Cumbre je rodinný příběh na pozadí života v horách. Příběh se točí kolem lyžování, ale překračuje ho ve vyprávění o otcově dědictví a synově boji žít svůj vlastní život. Mnoho lyžařů sní o vlastním lyžařským areálu, ale realita není tak jednoduchá: Vaya La Cumbre zkoumá radosti a problémy, kterým čelí rodina provozující skiareál v odlehlém koutě Chile. Film pojí krása tohoto divokého lyžařského areálu s příběhy místních obyvatel. Vaya la Cumbre nás přivádí k zamyšlení, co je v sázce při plnění svého snu.

Z A DO K A ZASE ZPÁTKY
Režie: Johannes Hoffmann, Simon Platzer, Rakousko 2014, 26 minut

Už v roce 2011 se dali dohromady skvělí freeridový lyžaři Johannes Hoffmann a Daniel Regensburger s filmařem Simonem Platzerem. Vznikla tak rakouská filmová společnost Whiteroom Productions, která se specializuje na snímky s tematikou zimních sportů. Jejich nový pětadvacetiminutový snímek Z A to K a zse zpátky zachycuje stejně jako jejich minulý film Tien Shan – A Kyrgyz Ski Adventure dobrodružnou cestu za jejich životní vášní – freeridovým lyžováním. Tentokrát se parta pěti tyrolských přátel podívá do Severní Ameriky, konkrétně Aljašky a Britské Kolumbie. I přestože klukům nic nehraje do karet už od začátku, kdy jim letecká společnost ztratí zavazadla, nakonec se stane celá výprava úspěšnou. Téměř poetické záběry doprovázené velmi emotivní hudbou střídají humorné scény a úvahy mladých lyžařů. Nechybí ani skvělé propracované záběry výjimečných výkonů Davida Pitschmanna, Michaela Trojera, Johannese Hoffmana a Fabiana Lentsche.

plakát-SFF-2014 (2)

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Péčko

BŘECLAV (11.4.2024) – Podivný patron právě překročil práh prodejny. Pomalu procházel podél pultů plných prvotřídních …