Smuteční místnost začnou stavět na jaře

 LANŽHOT – Lanžhotská radnice by měla v nejbližších dnech získat stavební povolení na stavbu smuteční obřadní síně.

„Začínat stavbu v letošním roce už asi nebudeme. Přes zimu by se mělo provést výběrové řízení na dodavatele stavby, které vzhledem k rozsahu stavby může být časově náročné,“ uvedl starosta podlužáckého města František Hrnčíř.

Zatímco církevní pohřby se odehrávají v místním kostele, za občanskými obřady musí pozůstalí cestovat do smuteční síně u břeclavského hřbitova. Nové důstojné místo posledního rozloučení vznikne pod lanžhotským hřbitovem. „Pozemky pod hřbitovem jsou obecní, takže s tím není problém. Kromě samotné smuteční místnosti zde vznikne také parkoviště pro zhruba 25 aut a nová příjezdová komunikace na pojená na ulici Kostickou, protože příjezd od Zámečku by nestačil,“ říká starosta Lanžhota František Hrnčíř. V nové obřadní síni bude asi padesát míst pro sedící hosty a sto pro stojící. Místo spodní zdi hřbitova vznikne kolumbárium pro ukládání uren.

V nové obřadní síni se možná budou konat také církevní pohřby. „V současné době jednáme s brněnským biskupstvím o podmínkách pro provádění církevních obřadů,“ říká starosta.

Vše bude hotovo v příštím roce. Náklady na stavbu včetně projektové přípravy byly vyčísleny na patnáct milionů korun. „Peníze na to v rozpočtu máme, nemusíme si brát žádný úvěr. V minulých letech jsme se úspěšně snažili získat dotace na jiné investiční akce a tím jsme mohli ušetřit finanční prostředky, které teď máme k dispozici. Na účtu města bude na konci roku zhruba 40 milionů korun, v rozpočtu na příští rok máme na investice vyčleněno dalších třicet milionů. Na start do nového volebního období budeme mít k dispozici na investice kolem 70 milionů korun. V roce 2003, když jsem začínal, jsme díky krachu Union Banky začínali na nule, “ sdělil lanžhotský starosta František Hrnčíř. Má také jasno, na co by se peníze měly v blízké budoucnosti použít: „Připravujeme rekonstrukci náměstí, odhad je asi osm milionů. Čeká nás ještě jedna velká akce, a tou je kanalizace v lokalitě Stráže.“

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

MALÉHrY – Zápisky z cest

BŘECLAV / Obřadní síň židovského hřbitova Břeclav neděle 26.5.2024/ 17:00  MALÉHrY – Zápisky z cest My …