Na Slavnostech města Mikulova vystoupí i Miroslav Žbirka. Foto: Jiří Holobrádek

Slavnosti města Mikulova osloví milovníky historie

MIKULOV (lk) – Od pátku 23. května rozkvete Mikulov městskými oslavami, na nichž se objeví antičtí Římané, Židé, mikulovští šlechtici i vojáci z doby napoleonské.

Za zdejší historií a památkami se s nimi můžete vydat po celý víkend, sestavit si svůj rodokmen, nakoupit na řemeslném jarmarku či ochutnat kvalitní vína. Samozřejmě nebude chybět ani program pro děti.

Městské oslavy propojují populární a hojně navštěvovanou Muzejní noc s folklorními vystoupeními na Náměstí a přidalo se i mikulovské sídlo břeclavského Státního okresního archivu, které v pátek pořádá Den otevřených dveří. „Veřejnosti bude přístupná celá budova archivu, včetně jinak přísně střežených depozitářů, skrývajících důležité archivní dokumenty z dávné i nedávné minulosti, knihovny a konzervační a restaurátorské dílny. Letošní ročník je zaměřen na vlastní bádání po předcích pomocí historické vědy zvané genealogie. Návštěvníci si mohou vyzkoušet nakreslit rodokmen či navrhnout osobní erb,“ zve na prohlídku ředitel Miroslav Svoboda.

Komponovaný program na Muzejní noc připravilo i Regionální muzeum v Mikulově. Patří do něj setkání s historií a jejími příběhy, volný vstup do všech expozic, soutěž Muzeum v otázkách a odpovědích či vystoupení Juniorbandu z Pohořelic. Krásnou atmosféru mají i večerní prohlídky na Noci kostelů. Letos můžete navštívit kostel sv. Václava, sv. Jana Křtitele a kapli sv. Šebestiána na Svatém kopečku.

Sobotní program na Náměstí zahájí místní dětské folklorní soubory, vystoupí malí tanečníci a zpěváčci ze zdejších škol a základní umělecké školy. Starosta Rostislav Koštial zde také ocení děti a mládež za mimořádné školní i mimoškolní výkony, které přispěly k propagaci a dobrému jménu města.
„V sobotu v jedenáct dopoledne startuje na Náměstí soutěž Mikulovská cihla. Spočívá v tom, že účastníci se budou snažit donést cihlu co nejdále po trase z Náměstí přes zámeckou zahradu k zámku a vítěz získá padesátilitrový sud kvalitního bílého vína. Na nejmenší hosty čeká soutěžní dopoledne také v zámecké zahradě, hry a úkoly připravil Dům dětí a mládeže,“ zve na akci Marcela Koňáková z pořadatelské společnosti Mikulovská rozvojová.
„Odpoledne a večer pak zaplní koncerty různých hudebních žánrů. Vystoupí folkrockový zpěvák Slávek Janoušek v doprovodu Luboše Vondráka, muziku inspirovanou tradiční moravskou hudbou představí Tomáš Kočko & orchestr, dvojnásobní držitelé ceny Anděl. Pozvání přijala i mikulovská rodačka Markéta Poulíčková se skupinou Rock Stars. Nejvíce hostů ale asi přitáhne koncert už po generace oblíbeného Mira Žbirky,“ doplnila pozvání Koňáková.
V neděli oslavy pokračují na mikulovském Náměstí přehlídkou dětských cimbálových muzik, nazvanou Vzpomínka na Josefa Košuliče, dále mladou cimbálovou muzikou Cimbalmen a nedělní program uzavře dechová hudba Mikulovanka.

Během Slavností města Mikulova můžete navštívit i řemeslný jarmark, degustační přehlídku vín v Kanovnických domech, kostýmovanou prohlídku v Dietrichsteinské hrobce nebo divadelní představení pro děti.
Kompletní program a přesná data konání jednotlivých akcí naleznete v kulturním kalendáři na www.mikulov.cz nebo v tištěném programu v kanceláři TIC Mikulov.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …