foto: Pavel Hotárek

Slavnosti města Mikulov přilákaly tisíce diváků

MIKULOV (lk) – Uplynulý víkend byl v Mikulově plný živého kulturního dění. Slavnosti města, spojené s Muzejní nocí, se letos opět dočkaly velkolepého pojetí. V programu mysleli organizátoři na zájemce o historii a památky, příznivce folkloru i populární hudby a samozřejmě připravili také akce pro děti.

Výletem po stopách historie Mikulova provázeli Římané, Liechtensteinové, Dietrichsteinové i vojáci z doby napoleonské. Celé tři dny probíhaly koncerty, přehlídky lidových souborů, cimbálových muzik, vystoupení malých tanečníků a zpěváků. Město otevřelo také řemeslnou tržnici a pořádaly se degustace kvalitních moravských vín. Na nejmenší hosty čekala zábava v zámecké zahradě či galerii Konvent.

Páteční program se nesl ve znamení historie. Zvídaví návštěvníci mohli zjistit něco ze své minulosti ve Státním okresním archivu a zkusili si sestavit rodokmen. Na zámku se odehrávala tradiční a oblíbená Muzejní noc, která nabídla volný vstup do všech expozic a výstav. Pro děti zde byly připraveny výtvarné dílny a výstava dravých ptáků. Neopakovatelným zážitkem byla i Noc kostelů, při níž mohli hosté obdivovat duchovní atmosféru a umělecké skvosty místních církevních památek.

Sobotní program představil přehlídku folklorních souborů, vystoupení malých zpěváků a tanečníků z místních škol. Zazněly koncerty Slávka Janouška, Tomáše Kočko s orchestrem a Markéty Poulíčkové se skupinou RockStars. Nejvíce lidí ovšem přitáhlo vystoupení už po generace oblíbeného Miroslava „Mekyho“ Žbirky, což potvrzují i ohlasy publika: „Velmi mile nás překvapil bohatý program akce, ale pokud bych měla jmenovat svého favorita, byl by to Miro Žbirka. Mikulov je sám o sobě okouzlující, celý víkend zde máme co objevovat a užíváme si atmosféru Slavností,“ odpovídá na dotaz organizátorů paní Monika z Prahy.

Program přinesl i ukázky z historie Mikulova či netradiční soutěž na hrabalovské téma Mikulovská cihla. Celá akce byla zakončena nedělní přehlídkou dětských cimbálových muzik, vystoupením muziky Cimbalmen a dechové hudby Mikulovanka. Na zámku se konala vernisáž a ctitelé divadelní múzy se sešli při divadelním matiné.
Slavnosti jsou jednou z četných akcí turistické sezóny v Mikulově a místní i hosté se mohou těšit na řadu dalších, které nabídnou gastronomické, kulturní i poznávací zážitky.

 

foto: Pavel Hotárek

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …