Dětské krojované hodečky se v Dolních Dunajovicích konaly už podesáté Foto: archiv souboru Dunajek

Slavili jubilejní dětské krojované hodečky

DOLNÍ DUNAJOVICE (mb) – Již podesáté předal starosta Dolních Dunajovic hodové právo hlavní stáčečce a stárečkovi při tradičních dětských krojovaných hodečkách.

Jubilejní 10. dětské krojované hodečky pořádal v neděli místní dětský národopisný soubor Dunajek. Jako každý rok panovaly velké přípravy, které vyvrcholily v neděli průvodem všech krojovaných. Do průvodu se letos zapojilo více jak 140 krojovaných dětí. Hlavní stáreček, letos Patrik Mikel, si s celým krojovým průvodem došel před dům hlavní stárečky, Aničky Pinkavové, aby si ji svým zpěvem a verbuňkem vyzvedl a se všemi pak mohl zamířit na taneční parket. Na něj napochodovali i hosté – děti z dětských folklorních souborů. Oslavit 10. jubileum přijel z Buchlovic Buchlovjánek, Hrozének z Bulhar, Pomněnka z Tvrdonic, Jarabáček z Drnholce, Žižkovjánek z Moravského Žižkova a Valtičánek z Valtic.

Společná vrtěná a verbuňk roztančily celý taneční parket. Nožičky dětí nenechala dechová hudba Hornobojani ani na chviličku odpočinout a už se tancovalo čtyřlístkové sólo. Taneční vstupy střídala vystoupení jednotlivých souborů, kde všechny děti ukázaly zaplněnému areálu na náměstí, co se v souboru naučily.

Organizátoři pozavli také stárečky a stárky z minulých ročníků. Přímo na parketu byli označeni ročníkem svého stárkování na mašličkách, které jim předala letošní stárečka. Vedoucí souboru Dunajek připravila pro tyto „děti“ překvapení a přinesla jim ukázat kroniku, kterou si děti před deseti lety začaly psát. Téměř každý si v ní našel list, ve kterém ztvárnil myšlenku nebo nějakou událost a vepsal a namaloval ji tehdy do souborové kroniky. Poslední list v kronice byl prázdný… ten byl přichystán k tvorbě a zápisu právě na tento den.

Slavnostním odchodem se uzavřel další vydařený hodečkový ročník, který nezklamal a tradičně byl, stejně jako všechny předcházející hodečky, provázen slunečným počasím.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …