Školáci z Velkých Němčic v Olympijském parku. Foto: archiv ZŠ V. Němčice

Školáci z Velkých Němčic si užili olympijskou výhru

PRAHA, VELKÉ NĚMČICE – Pár týdnů před vánočními prázdninami se žáci Základní školy Velké Němčice zapojili do série soutěží Moje olympiáda, vyhlášené Českým olympijským výborem v rámci programu na podporu sportu a zdravého životního stylu Česko sportuje.

Soutěže prověřila nejen fyzickou zdatnost žáků, ale i jejich vědomosti ze sportovní oblasti a dokonce i jejich představivost a schopnost kreativního přístupu ke sportovní tematice.

Fyzickou část celé série tvořil štafetový běh desetičlenných týmů na 2.014 metrů, kterého se zúčastnil tým z prvního i druhého stupně. Vědomostní složkou soutěže byl kvíz s tématem sportu a významných sportovců, který přes internet vyplňoval čtyřčlenný tým, složený ze zástupců každého ročníku na druhém stupni. Kreativní prvky pak do soutěže vnesla tvorba videoklipu, podporujícího české sportovce na ZOH 2014 v Soči, který vymysleli, natočili a sestříhali tři zástupci sedmého ročníku. A dále vytvoření „fandítek“, neboli předmětů pro fandění českým olympionikům, které v rámci výtvarné výchovy vyráběli žáci jak na prvním, tak na druhém stupni.

ZŠ Velké Němčice se již od počátku soutěže držela v rámci škol Jihomoravského kraje na předních místech průběžného pořadí a po celkovém sečtení všech získaných bodů dne 17. ledna ukončila celé klání dokonce na stupni nejvyšším. Podařilo se tak pro její žáky získat hlavní cenu soutěže, určenou pro pět nejlepších škol v každém kraji, kterou byla návštěva Olympijského parku v Praze na Letné. Té se za odměnu mohlo zúčastnit  40 žáků s učitelským doprovodem.

Olympijský park na pražské Letné je otevřen po celou dobu konání ZOH v Soči jako místo pro setkávání fanoušků českých olympioniků, ale také jako prostor pro přiblížení a seznámení se s některými disciplínami ZOH. A za tímto cílem do něho v úterý 11. února. brzy ráno výprava z Velkých Němčic vyrazila.

Na úvodním přivítání účastníků programu v parku to „hučelo“ jako v úle. Sešlo se zde totiž šest z odměněných škol a jinak vcelku prostorný stan byl naplněn skutečně k prasknutí. Prvním sportovištěm, na které výprava z Velkých Němčic posléze vyrazila, byl ledový ráj, tedy plocha určená pro bruslení. Žáci se tak mohli společně s přidělenými instruktory proplétat ledovými cestičkami v parku a současně zdokonalovat svoji bruslařskou techniku. Pro inspiraci a motivaci bylo dokonce zařazeno krasobruslařské vystoupení jedné z žákovských olympijských nadějí.

Další, v mnoha případech naprosto novou zkušenost, následně účastníci získali na místním oválu pro běžecké lyžování. Ve stínu obří obrazovky, na které právě ti nejlepší profesionálové dokončovali svůj závod klasického lyžování ve sprintu, dělali mnozí z nich své první krůčky na běžeckých lyžích. Po překonání prvotního ostychu a nejistoty se ukázalo, že ani pohyb na nich není většině tak úplně cizí a i když se pádům samozřejmě nevyhnuli, do cíle se nakonec všichni doklouzali v pořádku a s úsměvem na rtech. Zajímavostí této disciplíny byla navíc možnost vyzkoušet si i střelbu pod vedením instruktorů na laserové biatlonové střelnici.

V poslední části programu se od výpravy bohužel trochu odvrátilo štěstí a také matka příroda. Všichni sice zamířili k ledové ploše pro curling, ale ta už tou dobou byla natolik roztátá, že hra by se více blížila vodnímu pólu než curlingu, a tak tentokrát museli odejít s nepořízenou. Jistou náhradou za tento nezdar potom byla možnost vyzkoušet si jinou lyžařskou disciplínu – skoky na lyžích. Z konstrukce miniaturního můstku s kritickým bodem K4 se nakonec někteří odvážlivci skutečně spustili ke skoku a možná tak započala kariéra nějakého dalšího pokračovatele slavné české a československé skokanské tradice.

Samotný slavnostní závěr programu byl v parku situován před hlavní pódium. Na něm zástupci z řad žáků obdrželi z rukou Jana Mazocha, mimochodem bývalého výborného českého skokana na lyžích, a za asistence legendárního Čtyřlístku, zasloužený olympijský diplom. Každému z účastníků, jakožto správnému sportovci, pak byla na krk za jeho celodenní výkon zavěšena olympijská medaile. Na dlouhou cestu domů se tak žáci z Velkých Němčic vydali nejen se zaslouženým oceněním, ale také se spoustou nových zkušeností a zážitků.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …