Skauti přivezou Betlémské světlo. Na štědrý den ho rozdají lidem

Hustopeče – Hustopečští skauti přivezou do města již tradičně Betlémské světlo. Odnést si ho občané Hustopečí budou moci na Štědrý den po zpívání u vánočního stromu na náměstí za vstupem do kostela sv. Václava v čase 16:00-17:00. 

Myšlenka předávání Betlémského světla vznikla v Rakousku jako součást charitativní akce. Musela tu ovšem být spojitost se zrakově postiženými dětmi, protože sbírka byla určena především pro ně. Z fondů sbírek se prostředky uvolnit nemohly, a tak se pracovníci rozhlasu obrátili se svojí žádostí na místní leteckou společnost a cestovní kancelář. Tak bylo zajištěno, že jedno dítě a malý televizní štáb pojedou do Betléma pro světlo zdarma. V té době však ještě v důsledku politických situací bylo zapotřebí spousta povolení, navíc pro natáčení v zemi tak dbající na bezpečnostní opatření, jako je právě Izrael. Díky ochotě všech zainteresovaných se ale podařilo vše zvládnout včas. Poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem z místa narození Ježíše Krista – Betléma – do rakouského Lince. Předávání křehkého plaménku se díky skautským organizacím odtud rozšířilo do dalších zemí, a to nejen po celé Evropě.

K nám se Betlémské světlo dostalo hned po pádu čtyřicetileté komunistické vlády a v rukou českých skautů žijících v exilu k nám poprvé připutovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze. V roce 1990 se s myšlenkou Betlémského světla seznámili brněnští skauti na vídeňském jamboree – mezinárodním setkání skautů a skautek z celého světa – a již na podzim téhož roku začali připravovat českou verzi. Nosnou myšlenkou bylo a stále je ukázat členům skautských oddílů, že o Vánocích nejde ani tak o kupu dárků a cukroví, ale o to, prožít Vánoce v klidu a pohodě s těmi, které máme rádi a oni nás. Že mnoho radosti mohou udělat i bez peněz a svou chutí přispět k této atmosféře.

Po roce se skauti v sobotu 13. 12. 2014 opět vydávají z Brna do Vídně převzít Betlémské světlo.

Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě pro ně znamená stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a duchovního poselství vánočních svátků. Stát se poslem pokoje, přinést toto světlo jako dar lidem ve svém okolí a zapojit se do velké rodiny lidí dobré vůle, to je pro některé lidi dnes velkým vánočním přáním a radostí.

Ti, kteří z nějakých důvodů nemohou přijít, napište kontakt na sebe na arch, který bude v předstihu umístěn taktéž u vstupu do kostela, Betlémské světlo Vám doručíme 23. prosince. Poslední možností je zkontaktovat nás prostřednictvím e-mailové adresy: Lucinka.kleinova98@seznam.cz.

Skauti Hustopeče

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

VELKOPAVLOVICKÉ OSTATKY

VELKÉ PAVLOVICE Sobota 17. února 2024 od 15.00 do 18.00 hodin Spolek Velkopavlovické tradice srdečně …