il.foto: cs.wikipedia.org

Setkání folklorních souborů Pod Taneční horou

Mikulov – Druhý májový pátek a sobotu předvedou folklorní soubory na mikulovském Náměstí vystoupení s názvem Pod Taneční horou, sestavené z krátkých ukázek lidové tvorby různých oblastí Moravy. Diváci mohou porovnat umělecký temperament našich regionů a připomenout si jejich rozmanitost.

Taneční hora, dnešní Svatý kopeček, podle legendy ožívá v noci před prvním májem tancem a hrami. Tuto pověst zaznamenal Václav Richter v knize místních legend Lidská réva a Národopisný spolek Pálava přenesl tradici tance, her a zábavy z Taneční hory do historického centra města. Poprvé se setkání souborů konalo v roce 1985, za dvacet devět let zde účinkovalo na dvě stě souborů z Mikulovska i vzdálenějších regionů a hostovaly zde i soubory zahraniční.

V letošním ročníku se v pátek představí od 18 hodin Národopisný soubor Pálava, Pálavští senioři a Mikulovská chasa. Jejich vystoupení doprovodí cimbálová muzika Píšťalenka a Kasanica. V závěru zahraje dechová hudba Mikulovanka.
Sobotní dopoledne bude patřit dětských folklorním souborům Palavánek a Palavěnka z Mikulova, které vystoupí v doprovodu cimbálové muziky ZUŠ Mikulov. Z hostujících se zúčastní dětský folklorní soubor Jarabáček z Drnholce a slovenský folklorní soubor Črip z Děvínské Nové Vsi.

Odpolední program bude pokračovat opět vystoupením starších folklorních souborů NS Pálava, Pálavští senioři, Studánka ze Žďáru nad Sázavou a program uzavře vystoupení folklorního souboru Polajka z Hodonína.

Organizátoři zvou všechny, aby podpořili tuto tradici a přišli se na Náměstí podívat. Přízeň a nadšení publika je tím hlavním, proč členové lidových souborů věnují svůj čas a energii přípravám a díky nim folklorní odkaz zůstává živý.
(lk)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Sarajevo 1914

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 6.3.2024/ 18:00 Miroslav Geršic: Sarajevo 1914 Před 110 lety …