Série sprejerství objasněna

BŘECLAVSKO: Známe autory nechtěných kreseb.

Břeclavsko – Když vyslovíme pojem sprejerství, každému z nás se vybaví pomalované zdi či jiná znehodnocená místa. Dopadnout pachatele bývá pro policii poměrně složité – sprejeři většinou „pracují“ v noci, vybírají si odlehlá místa a po vytvoření „tagů“ či „graffitů“ rychle mizí.

Břeclavští policisté v těchto dnech dokončili dlouhé prověřování nechtěných maleb, které se od loňska začaly objevovat na různých místech našeho regionu. Namátkově můžeme jmenovat obce: Kostice, Hrušky, Lanžhot, Ladnou či Tvrdonice. Ovšem nejvíce případů se vyskytlo přímo v Břeclavi. Z výčtu posprejovaných objektů lze zmínit např. železniční mosty, budovy, vrata garáží, autobusovou zastávku, ale také dopravní značení či pracovní stroje.

Vyšetřování se rozjelo vloni v září, kdy se policistům břeclavského obvodního oddělení podařilo v obci Lanžhot zadržet 24letého muže přímo při činu. Pak se rozeběhlo šetření a sbírání důkazů. Postupně jsme zajistili další stopy a pomocí počítačového programu TagBust, který porovnává rukopis prvků, se kolegové dopracovali k rozsáhlé sprejerské tvorbě. Kromě výše zmíněné metody jsme požádali rovněž o odborná vyjádření z odvětví chemie, kam jsme zaslali desítky chemických stop.

Sbírání důkazů vedlo nakonec k tomu, že vyšetřovatel obvinil celkem tři muže, a to ze spáchání úmyslného přečinu – poškození cizí věci. Viníme je z toho, že poškodili minimálně 51 objektů a podle odborného vyjádření způsobili škodu za téměř 130 tisíc korun. Některé malby tvořili samostatně, v jiných se vzájemně doplňovali. Dva čtyřiadvacetiletí „malíři“ i jejich o dva roky mladší „kolega“ si již převzali usnesení o zahájení trestního stíhání a nyní jim hrozí soudní potrestání. Podle trestního zákoníku lze uložit za sprejerství dokonce odnětí svobody až na jeden rok.

Zdroj: www.policie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Josef Fröhlich: Dlátem malované

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / muzeum Pod vodárnou 17. 03. – 23. 04. …