Pondělí , 15 Červenec 2024
Prezident soutěže IceWine de Monde Jakub Šebesta (vpravo) a ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška. Foto: Jiří Holobrádek

Šebesta: Úroveň vín byla letos neskutečná

LEDNICE – Přestože se tentokrát soutěže IceWine de Monde zúčastnilo o něco méně vzorků vín než v minulých letech, byl prezident soutěže Jakub Šebesta s letošním ročníkem spokojený.

 Jaké byly počty soutěžních vzorků v dosavadních čtyřech ročnících?

Oscilujeme mezi 85 a 69 vzorky. Naší snahou je docílit stovku, nebo trošíčku nad sto. Ale víc už neočekáváme. Jsou to speciální vína a to hodnocení je opravdu náročné. Takové víno se otvírá pomalu a pouze opravdový znalec v něm dokáže hledat. A jsem rád, že se nám daří získávat kvalitní degustátory. Jsou tady degustátoři z Kanady, Chorvatska, Maďarska, Rakouska, Slovinska a jsou to lidé, kteří mají zkušenosti s degustací těchto těžkých vín. Tato soutěž nikdy nebude mít stovky vzorků. Při hodnocení těžkých sladkých vín je maximum tak 12-14 vzorků na komisi a den. Takže jsem s počtem vzorků velice spokojen, i když, jak říkám, o nějaký ten vzoreček víc být mohlo. Jistě bychom mohli přitáhnout i ledová vína z Asie, Čína je vyrábí, tak jako všechno, ale nechceme ledová vína vyrobená kryoselekcí, umělým vymražováním, protože to by soutěž degradovalo.

 Menší kvantitu ale určitě vyvážila vysoká kvalita?

Ta úroveň je neskutečná. Třeba na soutěž Chardonnay de Monde, kde je kolem tisíce vzorků ze 40 zemí světa, jezdím 18 let a za tu dobu byly udělené jen tři velké zlaté medaile. Tady jich máme ze 69 vzorků hned devět. Ale to je samozřejmě dané typem těch vín.

Pro laiky je možná překvapením, že mezi třemi nejlépe hodnocenými víny je víno z Kanady?

Pozor! Kanadská ledová vína, to je jako když v automobilovém průmyslu řeknete Mercedes. Kanada má v tomto obrovskou tradici a vyrábí velké množství ledových vín. U nás jsou ledová vína poměrně drahá, protože specifikum jejich výroby nedává záruku, že mráz přijde a ledová vína vůbec budou. V Kanadě udeří mráz už v polovině října a vydrží do dubna, takže je jedno, kdy hrozny posbírají. Jejich vína mají trošičku jiný charakter než naše. U nás jsou někdy takové jemně těkavé kyseliny, což je příjemné. Ale byl jsem překvapený, že kdybych nejlépe hodnocené ledové víno z Kanady a ledové od Jožky Valihracha mezi sebou vyhandloval, tak bych je nepoznal. Tak si byla ta vína podobná, tak si byla blízká. Přestože vznikla několik tisíc kilometrů od sebe.

 Ve které oblasti leží kanadské vinařství Peller Estates Winery, které se v Lednici tak úspěšně prezentovalo?

U Niagarských vodopádů. Byla to naše snaha, aby tady kanadská ledová vína byla a zatím jsou tady každý rok. Po dva roky sem dodávala vína i firma slavného hokejisty  Wayna Gretzkého. Letos bylo ze 69 vzorků šest vín z Kanady, přijeli i dva kanadští degustátoři. Vloni a předloni přijela na slavnostní vyhlášení také kanadská velvyslankyně.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …