Šampionem velkopavlovické vinařské podoblasti se stalo André z vinařství Vinselekt Michlovský

VALTICE

Jako absolutně nejlepší víno velkopavlovické vinařské podoblasti vyhlásila odborná porota Národní soutěže vín, naší nejvyšší a největší soutěže vín, André 2013 kabinetní víno z vinařství Vinselekt Michlovský. Vítězné André se zároveň stalo vítězem kategorie červených vín. Národní soutěž vín, nejvyšší a největší soutěž vín v České republice, probíhá pod garancí Svazu vinařů ČR, za organizačního zajištění Národním vinařským centrem a za finanční podpory Vinařského fondu.

 „Vítězné André pochází z vinařské obce Rakvice z viniční tratě Trkmansko. Má buket transformovaného lesního ovoce doprovázený elagotaninovými tóny francouzského dubu, který doplňují v chuti bohatě strukturované taniny s povidlovým perníkem v čokoládové krustě,“ popsal Šampiona Petr Hučka z Vinselektu Michlovský.

Vítězství ve dvou kategoriích slaví vinařství VÍNO J. STÁVEK, které svými víny Lokus červený 2012 likérové víno a Rosé Trkmanska 2015 VOC Modré hory zazářilo jako nejlepší mezi sladkými a růžovými víny.

„Letos jsme zaznamenali výrazně vyšší zájem vinařů o všechna podoblastní kola Národní soutěže vín. Ve velkopavlovické podoblasti máme takřka o 50 % více přihlášených vinařů a o více než 60 % více přihlášených vín. S celkovým počtem přesahujícím 2000 vín překonává Národní soutěž i mnohé mezinárodní soutěže a je bezpochyby tím nejreprezentativnějším obrázkem naše vinařství,“ komentoval po hodnocení velkopavlovické podoblasti Ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který dohlížel na maximální profesionalitu posuzování jednotlivých vzorků.

Do soutěže letos přihlásilo 90 vinařů a vinařských firem (62 v minulém roce) a 576 vzorků vín (359 v roce 2015) s původem hroznů ve velkopavlovické vinařské podoblasti. To je jen z jedné podoblasti více, než je u většiny jiných celostátních soutěží a svědčí to o velkém zájmu vinařů o Národní soutěž vín a nominaci do Salonu vín ČR.

Odborná komise z nich ocenila 78 zlatou (včetně vítězů kategorií a šampiona), 124 stříbrnou a 1 bronzovou medailí. Do prvního celostátního kola Salonu vín – národní soutěže vín postoupilo z velkopavlovické vinařské podoblasti 467 vín. Stejně jako v ostatních podoblastech přihlásili vinaři nejvíce vín z loňského ročníku (508) a z odrůd statistikám vévodí Sauvignon (43), Veltlínské zelené (38) a Frankovka (36)

Šampion a vítězové kategorií:

  • Kategorie A – bílá vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie: Sauvignon 2015 pozdní sběr – Rodinné vinařství Spěvák s.r.o.

  • Kategorie B – bílá polosladká

Vítěz kategorie: Sauvignon – botrytis cinerea 2014 výběr z bobulí – Vinařství Pechor

  • Kategorie C – sladká vína

Vítěz kategorie: Lokus červený 2012 likérové víno – VÍNO J. STÁVEK

  • Kategorie D – růžová vína

Vítěz kategorie: Rosé Trkmanska 2015 VOC Modré hory – VÍNO J. STÁVEK

  • Kategorie E – červená vína suchá a polosuchá

Vítěz kategorie a celkový šampion soutěže: André 2013 kabinetní víno – Vinselekt Michlovský a.s.

  • Kategorie G – sekty

Vítěz kategorie: Bohemia Sekt Prestige brut 2013, jakostní šumivé víno s.o. – BOHEMIA SEKT, s. r. o.

  • Nejlepší kolekce: Víno Rakvice s.r.o.

 

  • Výstava vín pro veřejnost

    Výstava Národní soutěže vín – velkopavlovické podoblasti proběhne v sobotu 27. srpna ve společenském domě v Hustopečích (Herbenova ulice), kde budou mít návštěvníci příležitost ochutnat soutěžní vína a porovnat své dojmy s rozhodnutími odborné poroty.

Zdroj: www.omnimedia.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

ANDY WARHOL – VÝSTAVA

MIKULOV / Galerie Cibulka, Náměstí 20/30 15. 6. – 15. 9. 2024 Unikátní průřez z …