Šampionem Salonu vín České republiky pro rok 2015 se stalo Rulandské bílé Zámeckého vinařství Bzenec

Mikulov – Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2015, se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Zástupci Národního vinařského centra, Svazu vinařů České republiky a hodnotící komise vyhlásili 9. ledna v Mikulově absolutního Šampiona Salonu vín – národní soutěže vín 2015, nejvyšší soutěže vín v České republice.

Šampion  uspěl v konkurenci 1646 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Nejprve postoupil z nominačního kola Národní soutěže vín – slovácké vinařské podoblasti do prvního kola a dále do druhého finálového kola Salonu vín – národní soutěže vín 2015, které proběhlo 9. ledna v Mikulově. Porota jej v konkurenci dvou set finalistů soutěže vyhodnotila jako absolutního vítěze. Šampion se stal zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín.

Nejlepší stovce vín tak byl přidělen titul Salon vín ČR. Oceněná vína budou následně umístěna v prestižní degustační expozici Salonu vín ČR ve sklepních prostorách státního zámku ve Valticích, kde budou po slavnostním otevření přístupná veřejnosti po celý další rok.

„Zámecké vinařství Bzenec slaví už třetí titul Šampiona v řadě a není bez zajímavosti, že letošním Šampionem se stalo víno ze stejné viniční tratě jako v roce 2013. Viniční trať Klínky je výjimečná a milovníci moravských vín mají to štěstí, že její potenciál dokážou v Zámeckém vinařství Bzenec bezezbytku využít,“ komentoval výběr letošního Šampiona Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra, který zajišťoval hodnocení.

Celkově se přihlásilo do Národní soutěže vín v jednotlivých vinařských podoblastech Moravy (velkopavlovické, mikulovské, slovácké, znojemské) a vinařské oblasti Čechy 1646 vzorků. Do 1. kola finální soutěže dále postoupilo letos 722 vzorků. Ve 2. kole hodnocení byla kromě titulu Šampiona, vítězů jednotlivých kategorií a nejlepší kolekce vybrána také stovka nejlepších moravských a českých vín pro rok 2015, oceněných titulem „Salon vín České republiky“.

Finálního kola v Mikulově se zúčastnil i hejtman Michal Hašek se spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Ministr Marian Jurečka na pátečním vyhlášení národní soutěže vín označil vinařství za oblast, která u nás v posledních letech zaznamenala největší pokrok. „Především se jedná o obrovský pokrok směrem kupředu v oblasti kvality, marketingu a také vztahu k zákazníkovi,“ řekl v Mikulově ministr zemědělství. Michal Hašek jako jihomoravský hejtman a předseda Vinařského fondu ocenil, že vláda drží slovo. „Máme nulovou sazbu na suchá vína a já věřím, že to tak zůstane i do budoucna,“ uvedl Michal Hašek, který vyzdvihl i aktivní podíl vlády v boji proti těm, kdo parazitují na dobré pověsti tuzemských vinařů. „Děkuji také Svazu vinařů za to, že přišel s projektem, který již projednala rada Vinařského fondu. Půjde zatím o dobrovolný projekt značení vína, který se do budoucna snad promítne také do zákona,“ uvedl Michal Hašek.

Stávající expozice Salonu vín ČR 2014 ve Valticích bude otevřena až do konce ledna 2015. Nová kolekce Salonu vín 2015 bude pro veřejnost otevřena opět od soboty 28. února 2015 do konce ledna 2016. „Každoročně se obliba expozice Salonu vín ČR zvyšuje a letos očekáváme další nárůst. Salon vín totiž získal titul TOP VINAŘSKÝ CÍL pro rok 2014. Jedná se o soutěž, v níž hlasuje veřejnost a o to víc je pro nás tento titul cenný,“ řekl ing. Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

„Fakt, že naši vinaři vyrábějí skvělá vína, je jen jednou částí mince. Druhou je pak to, aby o těchto vínech věděla také veřejnost, aby je měla možnost ochutnat, objevovat v nich nenapodobitelný regionální charakter i rozmanité přístupy jednotlivých vinařů. A právě Salon vín jim dává tuto možnost,“ řekl Pavel Večeřa z Vinařského fondu, který medializaci soutěže podporuje.

Degustační expozice – Salon vín

Ve zrekonstruovaném sklepení státního zámku ve Valticích je pak Salon vín prezentován v podobě celoroční degustační expozice. Vína zde jsou k dispozici veřejnosti, která má možnost ochutnat kterékoliv ze zde uložených vín. Vína uložená v Salonu vín jsou určena výhradně ke vzdělávání návštěvníků o víně a propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že široká veřejnost, včetně zahraničních návštěvníků, má možnost naše nejlepší vína ochutnat na jednom místě a v důstojných podmínkách a zároveň se dozvědět všechny podstatné informace o každém víně i výrobcích, jejichž vína budou v Salonu vín České republiky zastoupena. Vína je zde možno také zakoupit, ovšem pouze po jednotlivých lahvích a tento nákup není určen obchodníkům s vínem za účelem dalšího obchodování. Součástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech a také prodejna dárkového balení na láhve, vinařské literatury, degustátorských skleniček, sommelierských potřeb atd.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasednou naši nejlepší degustátoři. Kromě požadavku na složení degustačních zkoušek dle evropských norem provádí Národní vinařské centrum jako jediné u nás své degustátory vlastním systémem následného proškolování a vyhodnocování. Po technické stránce mají degustátoři při hodnocení k dispozici unikátní počítačový systém vyvinutý Národním vinařským centrem.
Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr a zapečetění vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie. K hodnocení se používá stobodový systém OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno se sídlem v Paříži) podle standardu z roku 2009.

Tisková zpráva, zdroj: NVC & Omniedia. -kr-jihomoravsky.cz-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …