Salon vín se otevře příští týden

VALTICE  – Zástupci Národního vinařského centra odtajnili výsledky Salonu vín ČR – národní soutěže vín 2014, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice.

Milovníci vína se tak mohou těšit na vítězná vína v jednotlivých kategoriích, složení stovky nejlépe hodnocených vín, kterým byl přidělen titul Salon vín České republiky. Byl udělen také titul absolutního šampiona soutěže a vybráno vinařství, které se bude pyšnit oceněním za nejlepší kolekci ročníku.

Absolutním Šampionem a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stal v konkurenci 1.526 přihlášených vín Ryzlink rýnský 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny vítězného vína pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Jedná se o typický Ryzlink rýnský ze slovácké podoblasti, který vyniká intenzivní vůní sušených meruněk a limetky. Jeho velmi robustní a šťavnaté chuť dovedla toto víno až na vrchol naší nejprestižnější soutěže vín.

Mezi červenými víny byl nejlépe hodnocen Merlot 2012, výběr z hroznů od Františka Zapletala. V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Chardonnay 2012, výběru z hroznů od Josefa Fridricha. V kategorii sladkých vín zvítězil Muškát moravský 2010, výběr z bobulí ze společnosti Znovín Znojmo. V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Sekt Volařík 2010 z mikulovského Vinařství Volařík. Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost Zámecké vinařství Bzenec.

„Vyhlášení Salonu vín je vždy pro všechny vinaře a příznivce moravských a českých vín veliký svátek. Otevírá se opět unikátní příležitost potkávat a seznamovat se s absolutní špičkou našich vín, kterou ještě umocňuje noblesní prostředí valtického zámku,“ říká ředitel Národního vinařského centra Pavel Krška.

Do letošní kolekce Salonu vín ČR bylo vybráno 64 vín bílých, 34 vín červených a dvě vína šumivá. Nejúspěšnějšími odrůdami se staly Ryzlink rýnský (zastoupený devětkrát), Frankovka  (7) a Rulandské modré (6).

Nejúspěšnějšími firmami byly Zámecké vinařství Bzenec (devět vín), Vinné Sklepy Valtice (8), Vinselekt Michlovský (7) a Znovín Znojmo (6). Celkem se do Salonu vín ČR probojovalo 49 vinařů a vinařských firem.

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2014 převzal po svém předchůdci prezident České republiky Miloš Zeman. Veřejnost bude moci ochutnat vybraná vína od soboty 1. března.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

VALTICE: Svěcení vína

VALTICE / Státní zámek Valtice – Španělská konírna 18. 11. 2023 začátek od 15:00 Přehlídka …