il.foto

S čipem ztaceného psa naleznete snáz

BŘECLAVSKO – Čipovat nebo nečipovat psy? Na tuto otázku kladně odpoví určitě ten, komu se pejsek již někdy ztratil.

Elektronicky označovat psy je zatím povinné jen v případě vydání pasu nutného pro cestování po zemích Evropské unie, stejně tak při vycestování mimo ni.

„Takovýto mikročip musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785. Označení tetováním je sice ještě uznáváno, ale pouze pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011,“ popsal možnosti označení psů tiskový mluvčí Státní veterinátní správy Josef Duben.

Některé obce a města přispívají majitelům na elektronické označení jejich pejsků nebo dokonce i celou částku několika set korun plně hradí. Ví, že se to vyplatí. Jistě je důležité, že je pak evidence snazší, a i vybírání poplatků, ale důležité je určení majitelů u psů nalezených či zaběhlých a ztracených.

„Čipuje hlavně ten, kdo počítá s odjezdem do zahraničí, vzhledem k tomu, že město Břeclav kompenzuje načipování u schváleného veterináře slevou na poplatku ze psa a bezplatný je podle vyhlášky i samotný úkon, celkem se na to lidi i chytají. Aplikace je rychlá, jedoduchá, jehla je sice velká, ale velmi ostrá, takže to psi snášejí líp než očkování. Komplikace jsou v podstatě nulové, pokud se nezavleče do podkoží infekce, čip sám o sobě je naprosto nedráždivý, nic nedělá a ničemu nevadí. Vzácně se stane, že když má pes hodně volné podkoží, tak odcestuje mimo původní místo aplikace, většinou se dávají na levou stranu krku, takže může sjet třeba na prsa nebo někde k přední noze, nicméně čtečka je schopná zachytit ho i tak,“ popsala průběh úkonu břeclavská veterinářka Zdenka Dobešová.

Podle Kláry Carbové, předsedkyně občanského sdružení Psí detektiv, se nejvíce psů ztratí po silvestrovských oslavách a pak v květnu a v září, kdy vrcholí hárání fen. Je to také aktuální vzhledem k nastávajícím týdnům, kdy by si lidé měli své feny a psy více hlídat, poslední týdny evidují nárůst případů ztracených psů o 20 procent. Vyplývá to z poznatků této organizace, která se zaměřuje na vyhledávání ztracených pejsků a kočiček. Psímu detektivovi se daří vrátit zpět majitelům zhruba 80 procent ztracených psů, mimo jiné díky hromadnému rozesílání SMS po okolí, kde se zvíře ztratilo, plakátů s fotografií a díky databázi kontaktů v každém okrese – soukromých veterinářů, zverimexů, myslivců, kynologických sdružení, obcí, Státní veterinární správy apod. Další možností je také spolupráce s útulky.

„Elektronické označování psů má i z tohoto pohledu smysl a efekt. Na to při různých příležitostech Státní veterinární správa upozorňuje a doporučuje psy i kočky očipovat i v případech, kdy majitelé se psy nikam necestují,“ doplnil Duben.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …