il.foto

RWE Energo nabízí nižší cenu už letos

BŘECLAV  – Dosavadní dodavatel tepla pro 1.600 bytů  v centru Břeclavi, firma RWE Energo, se snaží stávající zákazníky udržet.

Minulý týden zástupci firmy představili svou nabídku obyvatelům dálkově vytápěných domů, představitelům města i zástupcům médií. Dosavadní patnáctiletá smlouva na dodávku tepla do téměř 1.600 domácností v centru Břeclavi skončí v září příštího roku. Některé bytové domy zvažují vybudování vlastních kotelen, jiné jednají o dodávce tepla s příspěvkovou organizací města Teplo Břeclav.

„Předali jsem vedení města komplexní závaznou nabídku, kterou dáváme jasně najevo, že máme o provozování místní tepelné soustavy nadále zájem. Pokud město naši nabídku přijme, ceny tepla snížíme v průměru o 22 procent. Toto snížení by se navíc projevilo zpětně, tedy již od 1. ledna letošního roku,“ uvedl Pavel Bartl, jednatel RWE Energo. Cena by měla být 539 korun bez DPH za předpokladu, že zůstanou připojeni všichni stávající zákazníci.
Firma v minulých 15 letech do břeclavského teplárenského provozu investovala 75 milionů korun. Zrekonstruovala téměř polovinu délky soustavy centrálního zásobování teplem, zmodernizovala kotelnu, výměníkové stanice, předávací stanice i centrální dispečink. „Dosavadní ceny se odvíjely od potřeby splatit náklady na obnovu soustavy. Nyní už nejsou žádné další rozsáhlé investice nutné a díky tomu můžeme významně a dlouhodobě snížit cenu,“ vysvětlil Bartl. S tím, že v ceně tepla je již zakalkulován i pětkrát vyšší platba městu za pronájem teplovodů (1,5 milionu).

Otázkou je, zda nabídka nepřichází pozdě. Naprostá většina obyvatel bytových domů v centru města (cca 90 procent) již uzavřela předběžnou dohodu o dodávce tepla s firmu Teplo Břeclav, což potvrdil jednatel firma Pavel Rouček.

„Město dostalo nabídku počátkem března, minulý týden proběhlo jednání s místostarostou Parolkem a po pravdě řečeno, zatím nemáme žádné jasné oficiální vyjádření o tom, jak by do budoucna měl teplárenský provoz ve městě měl fungovat. Nebyla vypsána žádná soutěž, nemáme žádnou oficiální nabídku ze strany města, nemáme ani posouzení naší nabídky,“ pozastavil se nad přístupem břeclavské radnice Martin Chalupský, tiskový mluvčí skupiny RWE.

Podle představitelů RWE Energo je dalším možným scénářem dodávka tepla z centrální kotelny Teplu Břeclav. „Výstavbu jakýchkoliv dalších zdrojů tepla ke stávající plně funkční a moderní kotelně považujeme za naprosto zbytečnou. Taková investice by se musela nutně promítnout do ceny pro odběratele,“ uvedl Pavel Bartl s tím, že cena tepla na patě kotelny by byla 400 Kč/GJ. Ta je ale podle představitelů Tepla Břeclav příliš vysoká a věří, že s pomocí dvou nových menších blokových kotelen dokáží teplo vyprodukovat levněji.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …