Luděk Kabelka. Foto: Jaroslav Švach

ROZHOVOR: Za kulturou se v Břeclavi chodí do Koruny

BŘECLAV – Již více než deset let provozuje břeclavské kino organizátor kultury ve městě Břeclav Luděk Kabelka. Za tuto dobu udělal z kina v rámci možností multifunkční kulturní zařízení, které umožňuje kontakt s nejlepšími umělci a skupinami různých žánrů. Mimo to je také zdatným muzikantem a výborným zvukařem.

Kdy jste kino Korunu přebíral a v jakém bylo stavu?
Do prvního výběrového řízení jsem šel před 10 lety a vyhrál jsem ho. Kino v té době fungovalo, ale zařízení bylo zastaralé a věděl jsem, že rekonstrukce a modernizace je nevyhnutelná. Ale nebylo to jen kino, co jsem chtěl provozovat. Měli jsme v plánu udělat zde multifunkční zařízení, aby se tu dala prezentovat kultura různých žánrů a pro všechny generace. V sále větší pořady a v kavárně ve vestibulu komornější akce. Protože vybavení sálu bylo jenom na promítání filmu, museli jsme vybavit sál osvětlovací technikou, zvukovou aparaturou a další technikou, abychom mohli realizovat to, co jsme si dali do vínku.

Jaké významné umělce a skupiny se vám za těch 10 let podařilo do Břeclavi dostat?
Z těch nejznámějších to byl například Dan Bárta, Pavol Hammel, Marie Rotrová, Eva Pilarová. Z folkařů třeba Věra Martinová, Robert Křesťan, Pavel Lohonka, z folkloru Hradišťan, Diabolské husle a mnoho dalších. Ale i kapely z jiných zemí – Maďary, Poláky, Bělorusy, Slováky. Pokud se nám koncert nevleze do Koruny, spolupracujeme i s jinými organizacemi například s břeclavským Domem kultury, kde jsme měli Lucku Bílou, nebo v amfiteátrech venku. Na lednickém zámku jsme v rámci festivalu Hudba z podzámčí měli spoustu zahraničních kapel, které hrají world music a třeba také koncert Hradišťanu se Zlínskou filharmonií či s altajskými zpěváky, ve Valticích máme za sebou asi pět ročníků hudebních festivalů. Na zámku Valtice děláme také letní kino, zkusili jsme to i Břeclavi, ale moc velký zájem zde nebyl. Mám dobrý pocit z toho, že se lidé naučili chodit také na divadlo a do kavárny na komorní pořady či jazz. Nedávno jsem při uklízení narazil taky na archiv EmM klubu, který jsme asi šest let v Břeclavi provozovali, a těch umělců, co se nám do Břeclavi podařilo dostat, je opravdu neskutečná řada.  A představa toho množství lidí, co je vidělo, je příjemná. Je dobré trochu cítit, že to co děláš, někoho zajímá a že to má smysl.

Již jste naznačil, že kino bylo potřeba zmodernizovat. Uskutečnilo se to?
Uskutečnilo se to před dvěma lety a bylo to, jak se říká, ne za pět minut dvanáct, ale za minutu dvanáct. Ve spolupráci s městem Břeclav jsme vypracovali projekt na digitalizaci kina a město získalo na část modernizace zařízení dotaci. Ihned následující rok najely kina v naší republice na digitální projekci, distribuce filmu na klasických pásech rapidně klesla a města, ve kterých tu rekonstrukci včas neprovedli, nějaký čas nepromítala. V našem regionu to byl například Mikulov a Hustopeče. Nyní máme tedy v Břeclavi promítací zařízení moderní a promítáme v nejvyšší obrazové i zvukové kvalitě. A taky i 3D filmy. Hodně se to odrazilo na návštěvnosti, stáhli jsme lidi z okolních měst a vesnic, i ty co jezdili do multikin. Bohužel se u nás nedá před filmem „šopovat“, takže zase úplně všechny jsme neoslovili. Z kina Koruna se stalo premiérové kino, filmy promítáme ve stejných premiérových termínech, stejně jako ve všech kinech v ČR. Kromě filmů se záběrem na široké divácké vrstvy nabízíme také artovější představení, hodně filmů pro děti a taky hudební a adrealinové filmy i filmové festiválky.

Jaké máte plány do budoucna?
Plánů je spousta, ale vše záleží na penězích. Chtěl bych Korunu ještě více otevřít pro lidi. Každé soboty pravidelně hrát v kavárně koncerty různých žánrů, představit divadelní amatérské soubory z Břeclavi a okolí. A z těch větších věcí? Pořád hledám, co je na umělecké scéně zajímavého, a to nejenom na té české. Spolupracujeme s agenturami, které vozí zajímavé projekty z celého světa, a když to jen trochu jde, hlavně finančně, snažíme se nabízet tyto produkce i Břeclavákům. Již teď, ve středu 26. února, se uskuteční koncert světoznámé americké houslistky Esther Yoo s 35členným orchestrem, pak máme v plánu velikonoční koncert Hradišťanu v dubnu a v květnu Michala Horáčka s hosty, na podzim kapelu Neřež s Katkou Košťovou. V neděli 2. března se uskuteční v Domě kultury první dětský ples ve spolupráci s Actiwity DC. Hrát bude kapela Pavla Nováka, bude tam předtančení, ukázky tanců, soutěže, představí se i místní zpěváci Jenda Čápek a dětský talent Tomáš Harvánek. Zapojí se do toho sponzorská firma na výrobu hraček, takže každý dětský účastník plesu dostane hračku. Plánů je hodně, jen někdy chybí čas a peníze. Kino jako takové funguje z velké části na dotacích od města, snažíme se za poskytnuté peníze, bez kterých by to opravdu nešlo, nabídnout maximum. Dobré filmy, koncerty i divadla a příjemné prostředí.

Nějaké přání, nebo snad povzdechnutí?
Snažíme se vytvořit z Koruny kulturní zařízení na úrovni a dělat tam pro diváky z Břeclavi i okolí kvalitní pořady. Co se nám za těch 10 let podařilo, musí posoudit návštěvníci. V současné době nás limituje zkrácený pronájem, protože minulé dva pronájmy jsme měli na pět let a teď byl pronájem vypsán jenom na dva roky. Lepší divadla a koncerty se plánují hodně dopředu, dokonce se i platí dopředu, což málo lidí ví, a tak se nám výběr pořadů trochu komplikuje. Ale i tak se chceme posunout kvalitativně ještě dál. Zkušeností jsem nasbíral dost a patrony jsem také ještě všechny nevystřílel. Chceme rozjet internetovou rezervaci vstupenek, nový způsob propagace a informovaní o filmech a akcích, nové slevy pro rodiny a seniory, ale hlavně dělat vše pro diváky, protože dělat kulturu má smysl jen tehdy, když má publikum.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

ZE ZEMĚ DO VESMÍRU

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 5. 3. – 12. 3. 2024 …